Polska

Prezydent: historia Żydów jest częścią historii naszego narodu

Polska

Prezydent: historia Żydów jet częscią historii naszego narodu
TVN24Prezydent: historia Żydów jet częscią historii naszego narodu

Historia Żydów polskich to część historii mojego kraju, część historii mojego narodu, która wymaga pamięci i uczczenia - mówił prezydent Lech Kaczyński. Prezydent uczestniczył w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Muzeum Historii Żydów Polskich.

- To muzeum jest wielką szansą na przełamywanie wzajemnego braku wiedzy o sobie i na coraz głębsze pojednanie - przyznał Lech Kaczyński. Zapewnił, że będzie się starał, żeby to miejsce było odwiedzane co najmniej równie często, jak Muzeum Powstania Warszawskiego. - Chciałbym, aby stało się ono miejscem istotnym nie tylko dla Żydów, ale i dla Polaków- dodał.

Prezydent powołał się też na słowa Jana Pawła II, nazywając go wielkim promotorem "nie tylko polsko-żydowskiego pojednania, ale i walki z przejawami antysemityzmu". - Papież-Polak tłumaczył polskim i niepolskim katolikom, że ludzie starego testamentu są naszymi braćmi - przypomniał.

Akt erekcyjny pod budowę Muzeum podpisali Prezydent Lech Kaczyński oraz m.in. minister kultury Kazimierz Ujazdowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz i przewodniczący Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego Marian Turski.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości