Polska

Prezydent będzie szefem delegacji na szczyt NATO

Polska

 
TVN24Prezydent będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczyt w Bukareszcie

- Lech Kaczyński będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczyt NATO w Bukareszcie - potwierdziła w publicznej telewizji szefowa Kancelarii Prezydenta. Według Anny Fotygi deklaracje jakie padły w poniedziałek w Moskwie trzeba wykorzystać, aby wobec Rosji postępować ostrożnie.

Głównymi tematami zaplanowanego na kwiecień szczytu NATO mają być sytuacja w Afganistanie, poszerzenie Sojuszu, bezpieczeństwo państw członkowskich oraz państw basenu Morza Czarnego, a także bezpieczeństwo energetyczne państw członkowskich.

Fotyga: Ostrożnie z Rosją

Szefową Kancelarii pytano też o poniedziałkową deklarację szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, że Rosja nie będzie wywierać nacisku na Polskę w kwestii rozmieszczenia na jej terytorium elementów tarczy antyrakietowej. W ocenie prezydenckiej minister, "jest to bardzo ważna deklaracja, którą trzeba byłoby wykorzystać i intensywnie negocjować ze Stanami Zjednoczonymi".

Jednak według byłej minister spraw zagranicznych ewentualna decyzja premiera Tuska - podczas lutowej wizyty w Moskwie - o odblokowaniu mandatu na negocjacje Rosja-UE "nie byłaby dobrym krokiem". Jej zdaniem, rosyjskie embargo na produkty żywnościowe na razie zostało zniesione "deklaratywnie".

Negocjacje między UE i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy zostały zablokowane przez Polskę po wprowadzeniu przez Moskwę w listopadzie 2005 r. embarga na import polskiego mięsa i artykułów pochodzenia roślinnego. W ciągu ostatniego miesiąca Rosja uchyliła większość ograniczeń, a pozostałe obiecała znieść w najbliższych miesiącach, po zawarciu stosownych porozumień z UE.

Odnosząc się do poniedziałkowej wizyty ministra Sikorskiego w Moskwie Fotyga powiedziała, że zaniepokoiła ją informacja, iż "podejmujemy rozmowy na temat umowy o wzajemnej ochronie i popieraniu inwestycji". - Przypominam, że chodzi tutaj także o polski sektor energetyczny, więc ta umowa wymaga znacznej uwagi ze strony polskiego rządu - podkreśliła była szefowa polskiej dyplomacji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości