Kancelaria Prezydenta o fałszywym telefonie: Procedura została naruszona. Będą dodatkowe szkolenia

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl
Rozmowa rosyjskich oszustów z Andrzejem Dudą
Rozmowa rosyjskich oszustów z Andrzejem DudąTVN24
wideo 2/4
TVN24Rozmowa rosyjskich oszustów z Andrzejem Dudą

Od marca 2021 obowiązuje procedura dotycząca procesu łączenia rozmów telefonicznych prezydenta z partnerami zagranicznymi. W przypadku rozmowy z osobą podającą się za prezydenta Francji ta procedura została naruszona - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zapowiedziała też, że pracownicy kancelarii odpowiedzialni za tę kwestię odbędą dodatkowe szkolenia.

Niedługo po wybuchu w Przewodowie rosyjski prowokator podający się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona rozmawiał telefonicznie z prezydentem Andrzejem Dudą. Tydzień temu w sieci pojawiło się trwające ponad 7 minut nagranie. Kancelaria Prezydenta potwierdziła wtedy, że doszło do takiej rozmowy.

Zapytaliśmy wtedy Kancelarię Prezydenta, kto odpowiada za weryfikację połączeń przychodzących do prezydenta, w jaki sposób odbywa się taka weryfikacja i czy została przeprowadzona przed rozmową z osobą podającą się za Macrona. Poprosiliśmy też o wskazanie, jakie kroki w celu zabezpieczenia połączeń zostały poczynione od 2020 roku, od poprzedniego przypadku, kiedy Andrzej Duda rozmawiał z osobą podszywającą się pod sekretarza generalnego ONZ.

Kancelaria Prezydenta: Procedura została naruszona. Będą dodatkowe szkolenia

Odpowiedź otrzymaliśmy po tygodniu. Kancelaria poinformowała, że w marcu ubiegłego roku "zatwierdzono i wdrożono do stosowania szczegółową procedurę opisującą proces łączenia rozmów telefonicznych Prezydenta RP z partnerami zagranicznymi". Do tej pory - podano - "procedura ta była konsekwentnie przestrzegana".

Jednak - jak przyznała kancelaria - "15 listopada 2022 roku w trakcie połączenia z osobą podającą się za Prezydenta Francji instrukcja ta została naruszona".

W przesłanym komunikacie zapewniono, że "sprawa ta jest przedmiotem postępowania wewnętrznego w Kancelarii Prezydenta RP, ale też przedmiotem wyjaśnień odpowiednich służb". Jak czytamy, "wyciągane są konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za proces łączenia rozmów z partnerami zagranicznymi, które naruszyły obowiązujące standardy i procedury".

"Pracownicy uczestniczący w procesie przygotowywania łączeń są ponownie szkoleni. Dodatkowo zostaną zobowiązani pisemnie do przestrzegania obowiązujących w Kancelarii Prezydenta RP zasad" - napisała kancelaria.

Autor:ads/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Pozostałe wiadomości