Premier do prezydenta o ustawie "67": Nie jest skomplikowana

Premier do prezydenta o ustawie "67": Nie jest skomplikowana
Premier do prezydenta o ustawie "67": Nie jest skomplikowana
TVN24, fot. Wojciech Grzędziński
TVN24, fot. Wojciech GrzędzińskiPremier do prezydenta o ustawie "67": Nie jest skomplikowana

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski szybko podpisze ustawę emerytalną. - Nie można udawać, że się nie rozumie tego, co jest w niej zawarte. Ona nie jest skomplikowana - podkreślił szef rządu. Prezydencka minister Irena Wójcicka mówiła wcześniej, że Komorowski decyzję podejmie "po analizie treści i trybu prac nad ustawą".

O niepodpisywanie ustawy zaapelowali do Bronisława Komorowskiego związkowcy OPZZ.

- Są terminy konstytucyjne i oczywiście pan prezydent będzie działał tak, jak będzie uważał za stosowne. Celowo tak pracowaliśmy, żeby ustawa była możliwie prosta, tzn. można się nie zgadzać z jej założeniami. Rozumiem, że są opory, natomiast nie można udawać, że się nie rozumie tego, co jest w niej zawarte. Ona nie jest skomplikowana. Nie ma obawy, że dużo czasu zajmie szczegółowa analiza jej zapisów. Prezydent miał dużo czasu, w rozmowach także ze mną wielokrotnie, żeby wypracować sobie opinię na temat tej ustawy, więc mam nadzieję, że nastąpi to szybko - powiedział przebywający w Kanadzie premier na spotkaniu z polskimi dziennikarzami.

Tusk podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że szybkie podpisanie ustawy może nie zapobiec protestom w czasie Euro 2012. - Nie sądzę, że jeśli ktoś planuje protesty przed Euro 2012, to z nich zrezygnuje dlatego, że prezydent podpisze lub nie podpisze tej ustawy. Ale mam nadzieję, że ten proces zakończymy tak szybko, jak to możliwe, bez gwałcenia procedur, i dlatego nie ukrywam, że liczę tutaj na pana prezydenta - dodał.

Decyzja prezydenta ws. emerytur "po analizie"

Prezydencka minister Irena Wójcicka poinformowała natomiast, że prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. ustawy emerytalnej po dokładnej analizie treści i trybu prac nad ustawą. - Jak każda inna ustawa ustawa emerytalna będzie analizowana z punktu widzenia jej zgodności z konstytucją. Potem prezydent podejmie decyzję - przekazała. Zaznaczyła, że sprawdzana będzie zgodność z konstytucją zarówno treści ustawy jak i trybu jej przyjęcia.

Minister zastrzegła, że na razie nie może wypowiadać się o trybie prac nad ustawą, gdyż nie zakończył się jeszcze proces legislacyjny. - Nie możemy mówić o trybie, póki on się nie zakończył. Poczekajmy, aż Senat skończy prace - dodała.

Podkreśliła również, że Komorowski uważa, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuchronne. Ale ostateczna decyzja zapadnie wtedy, kiedy ta ustawa zostanie przeanalizowana dokładnie - podsumowała.

nsz//kdj/k

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. Wojciech Grzędziński

Pozostałe wiadomości