Polska

Szydło o Amber Gold: przyzwolenie ze strony instytucji i ważnych polityków

Polska

Trwa posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, która przesłuchuje Marcina P.
Trwa posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, która przesłuchuje Marcina P.tvn24
wideo 2/35

Polacy stracili oszczędności życia przez to, że nie było odpowiedniego nadzoru ze strony państwa. Pozostawmy sejmowej komisji śledczej do sprawy Amber Gold wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy - oświadczyła w środę premier Beata Szydło.

Premier, pytana na konferencji prasowej o to, co zrobiono przez ostatnie dwa lata, by zapoboec podobnym nadużyciom, jak to, do którego doszło w przypadku Amber Gold, powiedziała, że wyjaśnienie "tej bulwersującej sprawy, gdzie Polacy stracili oszczędności życia przez to, że nie było odpowiedniego nadzoru ze strony państwa" należy pozostawić właśnie komisji śledczej.

- A można też odnieść wrażenie, że było przyzwolenie ze strony niektórych instytucji i ważnych polityków na to, aby ten proceder miał miejsce - dodała Szydło.

"Nasz rząd PiS to realizuje"

- Wszystkie zmiany, które w tej chwili wprowadzamy, również w uszczelnieniu systemu podatkowego, również zmiany dotyczące przepisów finansowych (...) zmierzają właśnie ku temu, by Polacy czuli się bezpieczni, (...) by mieli poczucie, że państwo stoi po ich stronie - jako podatników, jako ludzi, którzy chcą mieć pewność, że jeżeli zaufają jakiejś instytucji, to ta instytucja tego zaufania nie zawiedzie - oświadczyła premier.

- I to jest obowiązek państwa, i my to realizujemy. Nasz rząd PiS to realizuje - dodała.

W środę komisja śledcza do sprawy Amber Gold przesłuchiwała byłego szefa spółki Marcina P.

Afera Amber Gold

Amber Gold powstała na początku 2009 roku i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów zachęcała wysokim oprocentowaniem inwestycji. Głośno o sytuacji spółki zrobiło się w lipcu 2012 roku, kiedy należące do niej linie lotnicze OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe - zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a następnie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 roku. W połowie sierpnia 2012 roku upadłość ogłosiła spółka Amber Gold. Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 roku. Jesienią 2012 roku śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 roku sporządziła akt oskarżenia w sprawie Amber Gold.

Autor: azb//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości