Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25TVN24
wideo 2/34
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25TVN24

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:10

    Dziękujemy za uwagę. Dalszą część relacji na temat sytuacji powodziowej można znaleźć tutaj.

  • 5:07

    "To trudna noc dla Marszowic, jednak dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą! Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych" - poinformowało w czwartek nad ranem na facebooku Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

    Dodało, że żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. "Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku" - zapewniło biuro prasowe wrocławskiego ratusza.

  • 4:18

    "Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. Żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku" – przekazało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

  • 3:11

    Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra – ocenił strażak.

    Poziom Odry jest tam wysoki i miejscami zbliżył się do korony wałów. - Rzeka nie zagraża miejscowościom leżącym przy rzece, ale sytuacja cały czas jest dynamiczna - podkreślił mł. bryg. Kaniak.

  • 3:10

    Jak informował w środę wieczorem mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej, sytuacja na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim jest opanowana i nie będzie się już pogarszała. Według niego fala powodziowa na rzece Bóbr w czwartek około godz. 11 dotrze do Odry.

    - Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic zdała egzamin - podał rzecznik lubuskich strażaków. Służby notują tylko miejscowe przesiąkania wody.

  • 2:58

    - Zarejestrowane zostały dwa przesiąki (w Dolinie Bystrzycy). Nie przelewanie się przez wały, ale po pewnym czasie wały przesiąkają. Zostały tutaj zadysponowane służby – powiedział przebywający na miejscu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

    - Rozmawiałem przed chwilą z dowódcą tej operacji po stronie Państwowej Straży Pożarnej. Mówi, że mają sytuację pod kontrolą – dodał.

    Sutryk: zarejestrowane zostały dwa przesiąki

  • 2:48

  • 2:47

    Mieszkańcy Wrocławia umacniają wały przeciwpowodziowe.

    Umacnianie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu

  • 1:45

    Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

  • 1:44

    Strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać w kilku miejscach Wrocławia. Pracują oni m.in. na wałach na zachodzie miasta - przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku i Marszowicach. Na tym ostatnim osiedlu był w nocy Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia.

    - Mamy dwa przesiąki na wale. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany. Pracują tu żołnierze, strażacy, ale także bardzo wielu Wrocławian bierze w tym udział. Z całego Wrocławia przyjechali tutaj ludzie i pracują, bronią Wrocławia - powiedział Tomasz Sikora.

    Według relacji Sikory, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi ok. 6 m. Jak powiedział Sikora, najczarniejszy scenariusz zakładał 7,5 m. - To jest więcej, niż w ciągu dnia było mówione. Była nadzieja na 5,6 - 5,7. Ale to nie jest 6,5 m, których się spodziewaliśmy jeszcze dwa dni temu - mówił Tomasz Sikora.

  • 1:33

    W 1997 roku w Trestnie fala powodziowa wynosiła ponad 7 metrów. O północy woda w tym miejscu sięgała 595 centymetrów.

    Wrocław szykuje się na falę powodziową

  • 1:12

    "Na Odrze poniżej Raciborza-Miedoni stany wody będą miały przebieg uzależniony od pracy zbiornika Racibórz Dolny, z tendencją spadkową. Na Odrze skanalizowanej, w Koźlu po osiągnięciu stanu maksymalnego w godzinach rannych stopniowo zaczną opadać, na odcinku od Krapkowic do Opola stany wody będą rosły, osiągając do godzin nocnych stan maksymalny. W ujściu Nysy Kłodzkiej, w efekcie spadku przepływu Nysy Kłodzkiej w bieżącej dobie wystąpią spadki stanów wody. Na odcinku od Brzegu do Oławy stany będą miały przebieg wyrównany z niewielkimi wahaniami, a dalej do Trestna będą wzrastały w strefie powyżej stanu alarmowego" - wskazano w komunikacie IMGW.

    Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozuje się wzrosty stanów wody: w Ścinawie, Głogowie powyżej stanu alarmowego, w Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie do przekroczenia stanu ostrzegawczego, a w Połęcku do przekroczenia stanu alarmowego. Poniżej ujścia Nysy Łużyckiej stan wody wzrośnie do strefy wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Białej Górze i Słubicach.

    "W zlewniach dopływów górnej Odry prognozuje się na ogół stabilizację i spadki stanów wody (z możliwością wahań) w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych. W zlewniach górskich i podgórskich lewostronnych dopływów Odry środkowej przewiduje się na ogół spadki stanów wody, a w zlewniach nizinnych przeważnie wzrosty i wahania, na ogół w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych. W ujściowych odcinkach Oławy i Ślęzy prognozowane są wzrosty stanów w strefie powyżej stanu alarmowego" - wskazał IMGW w komunikacie.

    Według Instytutu na dolnej Widawie możliwy jest wzrost do stanu ostrzegawczego, a następnie alarmowego, natomiast w ujściowym odcinku Bystrzycy stan wody będzie otrzymywał się powyżej stanu alarmowego.

    "W ujściowym odcinku Baryczy stany wody mają tendencję wzrostową. Na środkowym Bobrze (do Szprotawy) i Kwisie stany wody opadają. Na dolnym Bobrze prognozowana jest dalsza tendencja wzrostowa ze znacznym przekroczeniem stanów alarmowych. Na dolnym odcinku Nysy Łużyckiej prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego z tendencją wzrostową" - napisano.

  • 0:41

    Synoptyk i hydrolog IMGW Izabela Adrian wskazała, że wysoki stan wody we Wroclawiu może utrzymywać się przez cztery-pięć dni. – Sama kulminacja może trwać do piątku nad ranem – wspomniała. – Później będziemy widzieć stopniowe spadki, ale potrwa kilka dni zanim przejdziemy ze stanu alarmowego do stanu ostrzegawczego, który wynosi 450 centymetrów – dodała.

    - Koniec fali widzimy dopiero w Opolu. Tam dopiero w najbliższych godzinach będziemy widzieć większy spadek poziomu wody – wyjaśniła.

  • 0:22

    - Wezbranie fali jest na przedmieściach Wrocławia, bo w tej chwili mamy stan wody na poziomie 595 centymetrów. Według najświeższych prognoz kulminacja powinna być za około 2 godziny i ona w najgorszym scenariuszu wyniesie 610 centymetrów - powiedziała w programie "Dzień po dniu" w TVN24 Izabela Adrian z IMGW.

    Podkreśliła, że w trakcie powodzi z 1997 roku stan wody wyniósł ponad 7 metrów. – Sytuacja jest znacznie lepsza – oceniła, ale zastrzegła, że "fakt, że fala jest wydłużona, powoduje zagrożenie dla wałów, które przy długim nasączaniu się, mogą zacząć przeciekać".

    Izabela Adrian: w najgorszym scenariuszu fala kulminacyjna we Wrocławiu osiągnie wysokość 610 centymetrów

  • 0:08

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w środę wieczorem obowiązywało 48 ostrzeżeń hydrologicznych przed wezbraniami 1, 2 i 3 stopnia dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Jednocześnie, jak zaznaczono, nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

    Według IMGW wzrosty na rzekach występują na Odrze poniżej zbiornika Racibórz oraz na dolnych odcinkach dopływów Odry (zwłaszcza Oława, Ślęza, Bystrzyca, Bóbr i Nysa Łużycka). Wzrosty notowane były również na środkowej Wiśle.

    Na godz. 18 stan alarmowy został przekroczony na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 341 cm na stacji Krzyżanowice na rzece Odra, oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 33 cm na stacji Pszczyna na rzece Pszczynka.

    Stan ostrzegawczy został przekroczony na 36 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry oraz na 4 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.

  • 23:57

    Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował o otwarciu kolejnego polderu zalewowego. Wskazano, że chodzi o polder Blizanowice-Trestno, który jest w stanie zgromadzić 3,8 mln metrów sześciennych wody.

  • 23:40

    Prezydent Erdogan złożył kondolencje narodowi polskiemu z powodu powodzi dewastującej nasz kraj i zapewnił, że Turcja jest gotowa do udzielenia wszelkiej pomocy, jakiej tylko Polska będzie potrzebować w tym trudnym czasie - powiedział w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem tego kraju Recepem Erdoganem w Ankarze.

  • 23:24

    Ministerstwo Obrony Narodowej: Trwa kolejna nocna operacja umacniania wałów. Tym razem w rejonie miejscowości Narok. Załogi śmigłowców Mi-17 prowadzą intensywne zrzuty big bagów, aby zabezpieczyć i umocnić wały.

  • 23:15

    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – w związku z wysokim stanem wody w Odrze – podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych. Wskazano, że "jest to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla Wrocławia". Dodano, że "teren, na którym rozlewa się woda jest specjalnie przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu służy ochronie mieszkańców przed powodzią".

  • 22:45

    - To jest ogromna konstrukcja, która ma bronić osiedle Stabłowice. Ludzie pracują cały czas, są już zmęczeni, ale cały czas działają. Nikt nie idzie do domu, od czasu do czasu przyjeżdża wywrotka, przyjeżdża samochód, zabiera worki albo zabiera piach, cały czas widać tu pełne zaangażowanie - relacjonował reporter.

    Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25

  • 22:44

    Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali powodziowej. Ta ma nadejść około godziny 2 w nocy. Reporter TVN24 Tomasz Kanik jest na wrocławskim osiedlu Stabłowice, gdzie trwa umacnianie wałów.

    Wrocławskie osiedle Stabłowice. Mieszkańcy układają worki z piaskiem (18 września, godzina 22)

  • 22:16

    W czwartek o godzinie 7 premier Donald Tusk ponownie weźmie udział w sztabie kryzysowym we Wrocławiu.

  • 22:09

    Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

    - Zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa - mówił w środę w "Kropce nad i" szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Dodał, że od poniedziałku rusza akcja "Feniks" - "największa operacja w historii Polski", w ramach której wojsko zaangażuje się w odbudowę terenów dotkniętych powodzią.

  • 22:07

    Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy bieg

    Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez województwo zachodniopomorskie. Zdaniem hydrologów, czoło wezbrania dotrze do Gryfina w czwartek. Sprawdź prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  • 22:07

    Do Wrocławia zbliża się fala wezbraniowa. - Ta kulminacja wyniesie około 600 centymetrów. Nie zmienia się termin dotarcia fali, czyli mniej więcej nastąpi to po północy, około godziny 2 w czwartek - przekazał w środę wieczorem na antenie TVN24 Grzegorz Walijewski, hydrolog i rzecznik prasowy IMGW. - Wody jest więcej, jest niebezpiecznie, cały czas powyżej stanu alarmowego - dodał. Jak podał w środę wieczorem IMGW, na stacji hydrologicznej Trestno rzeka ma osiągnąć maksymalny stan około godziny 2 w nocy ze środy na czwartek (00.00 UTC) i będzie utrzymywać się na takim samym poziomie przez ponad dobę. Prognozowany najwyższy poziom Odry w tym miejscu ma zamknąć się w przedziale 595-610 cm.

  • 21:55

    Mieszkańcy Nielestna i Pilchowic (Dolnośląskie) zgodnie twierdzą, że takiej wody po wylaniu rzeki Bóbr jeszcze u nich nie było. Trwa wielkie osuszanie, szacowanie strat i zastanawianie się, co dalej. Wiele domów nadal jest w wodzie lub nie ma prądu.

  • 21:33

    Tymczasem w miejscowości Niewodniki, na północny zachód od Opola, gdzie także przepływa Odra mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe.

    Niewodniki (18 września, godz. 21)

    Niewodniki, Opolszczyzna. Mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe

  • 21:04

    Czoło fali wezbraniowej na Odrze minęło już Opole, nie wyrządzając szkód w mieście – przekazały Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W gotowości pozostaje znajdujący się w tym mieście polder Żelazna. Jak przekazano w komunikacie gliwickiego RZGW, kulminacja fali na Odrze spodziewana była w Opolu w godzinach 18-20. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. Do pracy przygotowano polder Żelazna, jednak uruchomienie tego obiektu zależy od tempa przemieszczania się fali i jej wysokości.

  • 21:03

    Sytuację w Oławie relacjonował reporter TVN24 Bartłomiej Ślak.

  • 20:45

    Kancelaria Prezydenta przekazała, że do Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka–Zdroju dotarł transport z pomocą humanitarną zorganizowany z inicjatywy pary prezydenckiej. Zgromadzono prawie 18 ton produktów, m.in. wody, żywności, środków higieny, karmy dla zwierząt, pościeli - poinformowała prezydencka kancelaria.

  • 20:45

  • 20:43

    Tusk: to jest teraz najważniejsze

    - W ciągu 48 godzin w większości miejsc powinno być po kulminacji - ocenił podczas środowych obrad powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk. - Pytanie jednak, czy wały wytrzymają. Najważniejsze jest, by dbać o wały - stwierdził szef rządu.

  • 20:31

    "Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

    - Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

  • 20:16

    Generał Kukuła: w działania są zaangażowane wojska inżynieryjne

  • 20:08

    Generał Kukuła: musimy jak najszybciej uczynić drogi drożnymi

  • 20:07

    Generał Kukuła: będziemy nieśli pomoc psychologiczną 

  • 20:07

    Generał Kukuła: będziemy organizować punkty wysuniętej pomocy medycznej

  • 20:06

    Generał Kukuła: od poniedziałku uruchamiamy operację "Feniks", chyba największą w historii operację tego typu, dotyczącą pomocy w odbudowie zniszczonych terenów

    Generał Kukuła: w poniedziałek rusza operacja "Feniks", największa tego typu w historii Wojska Polskiego

  • 20:05

    Generał Kukuła: jeśli chodzi o uszczelnianie wałów, nie ustaniemy, będziemy to robić też w nocy 

  • 20:03

    Generał Kukuła: dziś zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa, będziemy zrzucać big bagi

  • 20:03

    Generał Kukuła o żołnierzach, którzy uczestniczą w akcji pomocy: dziś to było 12 tysięcy, jutro osiągnięmy 16 tysięcy, głównie na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie

  • 20:02

    Gościem "Kropki nad i" jest generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  • 20:00

    Burmistrz Głuchołaz: zdecydowana większość miasta, zwłaszcza jego lewobrzeżnej części, nie ma dostępu do wody 

  • 19:58

    Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz: największym problemem jest brak wody

  • 19:57

    "Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

    - Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

  • 19:56

    Burmistrz Lądka-Zdroju: dodatkowe siły to dla nas błogosławieństwo 

  • 19:55

    Burmistrz Lądka-Zdroju: nie mam absolutnie żadnego problemu z decyzją premiera dotyczącą ograniczenia kompetencji dotyczących zarządzania kryzysowego

  • 19:54

    Burmistrz Lądka-Zdroju: robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny wszędzie

    Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"

  • 19:53

    Burmistrz Lądka-Zdroju: skala zniszczeń jest ogromna

  • 19:52

    Burmistrz: Lądek jest na kolanach i praktycznie będziemy musieli podnosić się z gruzów 

  • 19:51

    Burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki o tym, że zarządzanie kryzysowe przejął nadbrygadier Michał Kamieniecki: to dobra decyzja, jeżeli mogą nam pomóc fachowcy, to bardzo dobrze

    Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"

  • 19:49

    Boroń o wypadku samochodu z jego udziałem: poruszaliśmy się na sygnałach dźwiękowych, ale tam, gdzie nie było to potrzebne, tego nie robiliśmy 

  • 19:47

    Boroń: mamy dziś do czynienia z czterema przypadkami kradzieży, wszystkie osoby zostały przez nas zatrzymane

  • 19:46

    Boroń: od weryfikacji informacji o ofiarach jest policja, to policja informuje jako pierwsza rodzinę zmarłego, mamy obecnie siedem ofiar

  • 19:46

    Boroń: w tej chwili nie mamy żadnych zaginionych osób 

  • 19:43

    Boroń: każdego dnia przesyłamy większą liczbę policjantów, w tamtych rejonach operuje około 13 tysięcy policjantów

  • 19:42

    Boroń: mamy świadomość dramatu, jaki nastąpił, tylko bardzo prosimy o komunikowanie się z nami

  • 19:41

    Burmistrz Stronia Śląskiego: na miejscu są już żołnierze, w chwili obecnej mogę powiedzieć, że jestem zaopiekowany 

  • 19:40

    Burmistrz Stronia Śląskiego: wszyscy byliśmy w jakimś amoku po tej tragedii

  • 19:40

    Burmistrz Stronia Śląskiego o apelu mieszkanki miasta do premiera: może był niewielki chaos, ale to były tak trudne decyzje, tak trudne działania, każdy w jakimś sensie był zagubiony, na pewno na początku były jakieś uszczerbki w tym zarządzaniu

  • 19:38

    Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec: już służby do nas dotarły, już mieliśmy wstępne rozmowy, o godzinie 20 mamy posiedzenie gminnego zespołu zarządzania kryzysowego

    Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec w "Faktach po Faktach", 18.09.2024

  • 19:36

    Boroń: po ewakuacji jesteśmy po to, żeby pilnować dobytku naszych obywateli

  • 19:35

    Boroń: w poprzednich dniach naszymi śmigłowcami ewakuowaliśmy z terenów zalanych ponad sto osób

  • 19:34

    Boroń: dziś jesteśmy na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie

  • 19:33

    Gościem "Faktów po Faktach" jest nadinspektor Marek Boroń, komendant główny policji.

  • 19:29

    Tusk: proponuję, żeby jutrzejsze posiedzenie sztabu kryzysowego odbyło się w okolicach godziny 19.30

  • 19:24

    Tusk: trudne dni są ciągle przed nami

  • 19:23

    Tusk: chcemy wypracować model jak najefektywniejszej pomocy 

  • 19:21

    Tusk: mamy ciągle problem z dezinformacją, na szczęście nie mamy problemu z sabotażem

  • 19:20

    Tusk: w tej chwili zadaniem wszystkich urzędników odpowiedzialnych za dysponowanie środkami powodziowymi jest ułatwanie ludziom życia, a nie utrudnianie

    Premier Donald Tusk o utrudnieniach przy wypełnianiu wniosków

  • 19:19

    Tusk: dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach procedury stają się barierą dla ludzi, niektórzy urzędnicy żądają danych, które nie są potrzebne

  • 19:11

    Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski poinformował, że potencjał ratowniczy krajowego systemu został zdublowany w najbardziej kluczowych miejscach woj. opolskiego. Przedstawił także uruchomione w celach ratowniczych środki.

  • 18:59

    Wojewoda opolski: w Lewinie doszło do przerwanie wału przeciwpowodziowego na rzece Nysa Kłodzka, trwa jego odbudowywanie

  • 18:58

    Wojewoda opolski Monika Jurek: w dalszym ciągu trwa ewakuacja w Lewinie Brzeskim

  • 18:54

    Tusk: niestety w kilku miejscach, do których dotarliśmy, nie ma nawet elementarnej informacji o ilości zniszczonych mieszkań i budynków

  • 18:54

    Tusk: w wielu miejscach nie ma jeszcze ewidencji budynków, które będą wymagały odbudowy, a nie remontu 

  • 18:53

    Sutryk: dalej działamy tak, jakby miał się zrealizować najbardziej pesymistyczny scenariusz

  • 18:50

    Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: jest duża społeczna odpowiedzialność i czujność

  • 18:48

    Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie". Zebrane już ponad 8 milionów złotych

    Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie", która przynosi wspaniałe rezultaty. Dzięki otwartym sercom widzów i czytelników, a także prywatnym firmom, obecnie zebrana kwota to ponad 8 milionów złotych. To nie koniec akcji - datki można wpłacać cały czas.

  • 18:47

    Minister infrastruktury: nie kursują cztery linie PKP Intercity

  • 18:43

    KGP: podjęliśmy współpracę z Europolem

  • 18:43

    KGP: mamy też przypadki dezinformacji

  • 18:42

    KGP: dziś mieliśmy kolejne dwa przypadki szabrownictwa - w Kłodzku i w Głuchołazach, zatrzymani trzej sprawcy, jutro, wspólnie z prokuraturą, będziemy ich rozliczać

  • 18:40

    KGP: obecnie mamy 102 blokady dróg

  • 18:39

    Przedstawiciel Komendy Głównej Policji: jeżeli chodzi o zgony, ta liczba na szczęście się nie powiększyła

  • 18:29

    Prezeska Wód Polskich: mamy liczne zatory na rzece Bóbr, one są stopniowo usuwane

  • 18:27

    Prezeska Wód Polskich: jeżeli chodzi o Oławę, przelewa się jeden wał, ale woda przelewa się na teren niezabudowany 

  • 18:26

    Głos zabiera prezeska Wód Polskich.

  • 18:25

    Szef IMGW: najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie trwa apogeum 

  • 18:24

    Szef IMGW: jeżeli chodzi o Opole i Wrocław, tam sytuacja wydaje się mniej niepokojąca, nie powinno wyjść do wylania się rzeki ponad wały 

  • 18:23

    Szef IMGW: wśród miast, które budzą nasz największy niepokój, są Oława i Brzeg

  • 18:23

    Szef IMGW: poniżej zbiornika Racibórz Dolny widzimy już wyraźne spadki

  • 18:22

    Siemoniak: nadbrygadier Kamieniecki to osoba, która ma na miejscu zarządzać sytuacją 

  • 18:20

    Siemoniak mówi o "potrzebie radykalnego usprawienia działania administracyjnego" i przejęcia od burmistrzów Stronia i Lądka zarządzania kryzysowego. 

  • 18:18

    Siemoniak: oceniliśmy, że Opole jest dobrze przygotowane na falę powodziową

  • 18:16

    Głos zabiera szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

  • 18:15

    Tusk: proszę potraktować poważnie prośbę wszystkich służb, żeby nie zbliżać się do wałów

  • 18:15

    Tusk: wszyscy mamy nadzieję, że przelania wałów nie będą czymś regularnym, ale najważniejsze, żeby nie doszło do rozmiękczenia wałów, żeby ich nie osłabiać

  • 18:14

    Tusk: obecność ludzi na wałach, którzy przychodzą tam na przykład z ciekawości, jest niedopuszczalna

  • 18:13

    Kosiniak-Kamysz: wały są zmęczone naporem wody, to jest miejsce naszej dużej uwagi

Autorka/Autor:asty,js/adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

We wtorek mija rok od zwycięstwa koalicji 15 października. Od kilku tygodni liderzy i ich doradcy zastanawiali się, jak można wykorzystać tę datę i przywrócić atmosferę tamtych dni. - Liderzy mieliby na przykład zjeść wspólne śniadanie, a potem "spontanicznie" zrobić spacer po Łazienkach Królewskich - mówi reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej polityk koalicji. Ale żadnej wielkiej fety ma nie być. Dlaczego? - Każdy chwaliłby się, co zrobiła jego partia, ale nikt nie chwaliłby całej koalicji - pada w odpowiedzi. Planowane jest dodatkowe posiedzenie rządu z wystąpieniem premiera.

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

Źródło:
TVN24

W ogólnokrajowym sondażu NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie - po 48 procent. To zmiana na niekorzyść obecnej wiceprezydentki USA.

Najnowszy sondaż z USA

Najnowszy sondaż z USA

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w pobliżu miasta Binjamina w środkowym Izraelu po ataku drona. Trwa dochodzenie, dlaczego pocisk nie został przechwycony przez obronę powietrzną, a mieszkańcy nie zostali ostrzeżeni przez system alarmowy.

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

W Sulechowie (woj. lubuskie) w niedzielę wybuchł pożar hal. Ze względu na zadymienie z pobliskich bloków ewakuowano 93 osoby, w tym dwie z niepełnosprawnościami. - Żywioł pojawił się w nieużywanych od lat halach. Powierzchnię zniszczonych hal trzeba liczyć w setkach metrów kwadratowych, jak nie tysiącach - przekazał starszy kapitan Piotr Kowalski ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl
Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Gdańska uratowali lisa, który wpadł do kanału portowego w rejonie Martwej Wisły. Zwierzę było zanurzone w wodzie i resztką sił trzymało się ostatniego stopnia drabinki.

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Źródło:
KWP Gdańsk