Portret Komorowskiego w każdej ambasadzie i konsulacie?


Od dnia zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego, we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych za granicą mają wisieć portrety nowego prezydenta. Taką decyzję podjął Radosław Sikorski - informuje tygodnik "Przegląd". Sikorski stwierdził komentując sprawę, że jest to kwestia ustaleń między MSZ a Kancelarią Prezydenta, ale "nie wyklucza, że taki zwyczaj (wieszania portretów-red.) będzie przywrócony".

Jak pisze "Przegląd", Sikorski na pomysł eksponowania wizerunku prezydenta we wszystkich zagranicznych placówkach dyplomatycznych wpadł podczas wizyty w Afganistanie. Po powrocie do kraju wydał w tej sprawie dyspozycję dyrektorowi protokołu dyplomatycznego.

Temu jednak - według tygodnika - pomysł się nie spodobał. Miał argumentować, że w polskich placówkach na głównej ścianie wisi już państwowe godło - biały orzeł w koronie, na czerwonym tle. Tłumaczył też, że od prawie 40 lat żaden z portretów prezydenta nie był eksponowany. Decyzję o niezawieszaniu portretów przywódców w urzędach państwowych i miejscach publicznych w 1971 roku podjął I sekretarz PZPR Edward Gierek.

Za wizerunek Prezydenta odpowiada jego kancelaria

Portal wpolityce.pl dotarł do notatki (datowana na 21 lipca) skierowanej do Ministra Radosława Sikorskiego w sprawie "wywieszania portretu prezydenta RP w polskich placówkach zagranicznych”. Remigiusz Henzel, dyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego pisze w nim, że w przeszłości oficjalne zdjęcia Prezydenta RP były przekazywane do polskich placówek przez Kancelarię Prezydenta RP, która odpowiada za wizerunek głowy państwa, za pośrednictwem MSZ.

Henczel zauważa, że konieczne jest "wystąpienie do Kancelarii Prezydenta ws. ustalenia szczegółów dotyczących przygotowania i przekazania do MSZ oficjalnych, oprawionych fotografii Pana Prezydenta do prezentacji w placówkach zagranicznych”. Dopiero potem minister powinien skierować do ambasadorów „claris” (zalecenie - red.) stanowiący „polecenie wywieszenia oficjalnego wizerunku głowy państwa wraz z załącznikiem określającym zasady ekspozycji”.

Źródło: "Przegląd", wpolityce.pl

Pozostałe wiadomości