Co drugi Polak (50 proc.) jest zdania, że ogólna sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z ostatniego sondażu CBOS. Przeciwnego zdania, a więc, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, jest 27 proc. respondentów.
50 proc. Polaków uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku – wynika z grudniowego badania. Dla porównania w listopadzie takiego zdania było 41 proc. badanych, a w październiku 46 proc. Z kolei na początku roku taki pogląd wyrażało kolejno: w styczniu - 55 proc., w lutym - 59 proc. a w marcu – 58 proc.
Przeciwnego zdania, a więc, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, jest obecnie 27 proc. respondentów. W listopadzie taki pogląd wyrażało 34 proc. badanych, a w październiku 32 proc. Z kolei w styczniu tego roku o pozytywnym kierunku zmian przekonanych było 28 proc. badanych, a w lutym i marcu – po 24 proc. Obecnie zdania na temat zmian sytuacji w kraju nie ma 23 proc. W styczniu odsetek ten wynosił 17 proc.
Zadowolony elektorat prawicy, krytyczny lewicy
Zadowolenie z kierunku zmian w kraju wyrażają jedynie osoby identyfikujące się z prawicą. Mniej więcej tylu samo zadowolonych co niezadowolonych jest wśród biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu oraz uczniów i studentów. Najbardziej krytyczni z kolei są ankietowani identyfikujący się z lewicą, niepraktykujący religijnie, niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.
Najbardziej niezadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w kraju są badani o najwyższych dochodach na głowę; w drugiej kolejności ci o najniższych dochodach. W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie nad niezadowoleniem z sytuacji w kraju przeważa wśród wyborców PiS. Zwolennicy PO, .Nowoczesnej, Kukiz’15, niezamierzający brać udziału w wyborach i niezdecydowani, czy w nich uczestniczyć, częściej krytycznie niż pozytywnie postrzegają rozwój sytuacji w kraju.
O 9 punktów procentowych, do 45 proc., zwiększył się odsetek badanych negatywnie oceniających sytuację polityczną w kraju, jako przeciętną ocenia ją 34 proc. respondentów (spadek o 9 punktów procentowych), a pozytywnie – 13 proc. (bez zmian). Dla porównania w styczniu sytuację polityczną w kraju negatywnie oceniało 42 proc. badanych, pozytywnie też 42 proc., a „ani dobrze ani źle” – 42 proc.
Jeśli chodzi o sytuację gospodarcza w Polsce, 29 proc. badanych oceniło ją jako dobrą, 24 proc. jako złą, a 41 proc. stwierdziło, że jest ona przeciętna. Na początku roku opinie były gorsze: dobrze sytuację gospodarczą oceniło 21 proc. ankietowanych, 37 proc. jako złą, a mianem „ani dobrej ani złej” określało ją 38 proc.
Połowa Polaków zadowolona z warunków i poziomu życia
W kwestii oceny poziomu życia respondentów, większość z nich (54 proc.) uważa, że im i ich rodzinom żyje się dobrze; prawie dwie piąte (39 proc.) uważa, że przeciętnie, a 7 proc., że źle.
Z badania CBOS wynika, że wzrósł odsetek respondentów zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (do 54 proc.), a odsetek tych, którzy są niezadowoleni, minimalnie zmalał (do 8 proc.). Liczba osób określających własne warunki materialne jako przeciętne w zasadzie nie uległa zmianie (38 proc.).
Ankietowani zostali również zapytani o ocenę sytuacji w zakładach pracy. Co szósty badany uważa, że kondycja ich zakładów pracy jest dobra, 11 proc. ocenia, że zła, a ponad jedna czwarta (26% proc.) określa ją jako przeciętną.
Prawie co trzeci badany (29 proc.) jest zdania, że w 2016 r. sytuacja w kraju pogorszy się, 35 proc., że się nie zmieni, a prawie co czwarty ankietowany (24 proc.) uważa, że sytuacja w Polsce się poprawi.
Pesymizm co do stanu gospodarki
31 proc. badanych stwierdziło, że sytuacja polityczna w kraju pogorszy się, 33 proc. – że się ona nie zmieni, a na poprawę liczy 25 proc. respondentów.
Na przestrzeni kilku tygodni wzrósł pesymizm w przewidywaniach dotyczących stanu polskiej gospodarki. Przybyło badanych sądzących, iż w najbliższym roku sytuacja gospodarcza się pogorszy (do 20 proc.), ubyło zaś tych, którzy wyrażają przeciwną opinię (do 24 proc.), oraz uważających, że w tym obszarze nic się nie zmieni (do 43 proc.).
Przewidywania dotyczące poziomu życia praktycznie nie zmieniły się. Ponad jedna piąta badanych (22 proc.) sądzi, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej, co dziesiąty (10 proc.) uważa, że gorzej, a prawie co szósty (58 proc.) jest zdania, że w tym zakresie nic się nie zmieni.
Badanie przeprowadzono między 3 a 10 grudnia na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: mw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24