Zamieszanie z zatwierdzeniem przez Polskę Traktatu Lizbońskiego nie podzieliło Polaków. Większość pytanych w sondażu CBOS opowiada się za jego przyjęciem i chce, by państwa Unii Europejskiej jeszcze głębiej się jednoczyły.
Ponad połowa - 52 proc. - respondentów uważa, że prezydent powinien złożyć podpis pod ratyfikacją Traktatu z Lizbony. Przeciwnego zdania jest 14 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS.
Poparcie dla kontynuacji prac nad traktatem zmniejszyło się o 3 punkty proc. w porównaniu do kwietnia, zaś o 6 punktów proc. wzrosła liczba osób wyrażających swoją niechęć do tego procesu.
Mimo problemów, trzeba się jednoczyć
Jeszcze więcej ankietowanych (60 proc.) jest zdania, że mimo problemów z przyjęciem Traktatu Lizbońskiego i tzw. konstytucji europejskiej, państwa Unii powinny nadal dążyć do pogłębienia integracji. 13 proc. respondentów opowiada się za rezygnacją z dalszego zacieśniania stosunków między krajami tworzącymi UE. Aż 27 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Kaczyński jednak "nie będzie przeszkodą"
Prezydent Polski pytany czy podpisze traktat, powiedział, że zapewnił kierującego obecnie pracami UE prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, iż Polska "nie będzie przeszkodą w ratyfikacji i nigdy nie zamierzał, żeby była".
Jak podkreślił, wcześniej mówił w odniesieniu do traktatu jedynie, że jego podpis nie oznacza, że wejdzie w życie w sytuacji, kiedy Irlandczycy go odrzucili. CZYTAJ WIĘCEJ O WSPÓLNYM PLANIE KACZYŃSKIEGO I SARKOZY'EGO
Co sądzimy o polskiej demokracji?
Niemal połowa (47 proc.) ankietowanych jest niezadowolona z funkcjonowania systemu demokratycznego w Polsce. To o 5 punktów proc. więcej niż w ostatnim badaniu na ten temat z listopada 2007 r. 43 proc. badanych deklaruje zadowolenie z działania tego ustroju w naszym kraju.
Ankietowani są podzieleni w kwestii oceny tego, czy obecne życie polityczne w Polsce zmierza do rozwoju, czy raczej do ograniczenia demokracji (po 26 proc. ocen negatywnych i pozytywnych).
Sondaż został przeprowadzony w dniach 4–7 lipca 2008 r. na reprezentatywnej, losowej próbie 1094 mieszkańców Polski.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24