Polska

PiS złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu

Polska


Klub Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o złożeniu wniosku w sprawie samorozwiązania Sejmu - poinformował wiceprezes PiS Adam Lipiński. Klub chce, aby wniosek był głosowany 7 września.

Posłowie podjęli taką decyzję na posiedzeniu klubu. Wcześniej w rozmowie z tvn24.pl Adam Lipiński, wiceprezes PiS potwierdził plan złożenia takiego wniosku. Zaznaczył jednak, że będzie przekonywał by przed pojawieniem się wniosku zostały spełnione dwa warunki. - Chodzi o gwarancję przyjęcia przez Sejm kluczowych ustaw oraz uzyskanie pewności, że za samorozwiązaniem będzie 307 posłów - powiedział nam Lipiński.

- Klub PiS ma gotowy projekt uchwały o samorozwiązaniu Sejmu wraz z uzasadnieniem - mówił przed zebraniem klubu PiS jego sekretarz Arkadiusz Czartoryski. Klub chce, by wniosek był głosowany na posiedzeniu Sejmu 7 września.

- Jeżeli tylko klub przegłosuje projekt, wniosek będzie jak najszybciej złożony marszałkowi Sejmu - dodał Czartoryski.

Pytany, dlaczego klub PiS składa własny wniosek o samorozwiązanie, podczas, gdy takie wnioski złożyły już PO i SLD, Czartoryski wyjaśnił, że PiS chce mieć pewność, że wniosek nie będzie wycofany. - Po tym, jak dziś w Sejmie zachowywali się posłowie m.in. SLD i LPR nie mamy pewności co do intencji mniejszych klubów - powiedział Czartoryski.

U marszałka leżą już dwa wnioski o samorozwiązanie Sejmu - Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP