Twórca marki Red is Bad Paweł S. w poniedziałek po raz kolejny składał wyjaśnienia w prokuraturze w Katowicach. Po zakończeniu czynności rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował, że skierowano do sądu wniosek o utrzymanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Jeszcze tego samego dnia sąd pochylił się nad wnioskiem, ale odroczył ogłoszenie decyzji do wtorku. Prokuratura przekazała, że ma to związek z dużą liczbą wątków i materiałów, jakie ma do przeanalizowania skład sędziowski.
Paweł S. (początkowo wyraził zgodę na podawanie nazwiska, w czwartek jego obrońcy przekazali, że została ona wycofana) został deportowany w środę do Polski z Dominikany. Twórca marki Red is Bad w czwartek usłyszał zarzuty, a w piątek spędził kilka godzin w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Paweł S. znów w prokuraturze
W poniedziałek Paweł S. kolejny raz został doprowadzony do prokuratury w Katowicach, z której wyprowadzono go około godziny 15.
Niedługo później rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował na platformie X, że "prokurator skierował dziś do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wniosek o utrzymanie wobec Pawła S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania". "Potrzeba utrzymania środka wynika z uzasadnionej obawy ucieczki, ukrywania się oraz bezprawnego utrudniania postępowania" - wyjaśnił.
Naczelnik Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach prok. Tomasz Tadla poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że "zakończyły się przesłuchania podejrzanego Pawła S.". - One trwały kilka dni. Te czynności realizował osobiście prokurator oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego - przekazał.
Dodał, że "prokurator zdecydował o skierowanie do sądu wniosku o utrzymanie i przedłużenie tymczasowego aresztowania".
Decyzja sądu we wtorek
W poniedziałek sąd zajął się wnioskiem na posiedzeniu aresztowym. Wieczorem tego dnia prokuratura poinformowała, że decyzja sądu w sprawie ewentualnego utrzymania aresztu dla Pawła S. zostanie ogłoszona we wtorek o godzinie 13.
Wyjaśniono, że odroczenie decyzji do wtorku ma związek z dużą liczbą wątków i materiałów, jakie ma do przeanalizowania skład sędziowski.
Zarzuty dla Pawła S.
W czwartek Paweł S. usłyszał w katowickiej prokuraturze zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Paweł S. usłyszał zarzuty
Prokuratura Krajowa poinformowała, że złożył wyjaśnienia, ale nie ujawniła ich treści. Jego obrońca, mecenas Jacek Dubois, przekazał, że przesłuchanie było "wyczerpujące", a za jego klientem "jest nieprzespana noc".
Nieprawidłowości w RARS
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.
Dotąd w postępowaniu zarzuty przedstawiono łącznie pięciu osobom, w tym byłemu prezesowi RARS Michałowi K. i trzem innym urzędnikom agencji. Michał K. został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii i toczy się wobec niego postępowanie ekstradycyjne.
PK zastrzega, że sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy. Śledztwo powierzono do prowadzenia delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie, a także Mazowieckiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Warszawie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Michał Meissner