Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Donald Trump i Kamala Harris skupiają wysiłki w Pensylwanii. Ten stan może zdecydować o zwycięzcy wyborów
Donald Trump i Kamala Harris skupiają wysiłki w Pensylwanii. Ten stan może zdecydować o zwycięzcy wyborówArleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/25
Donald Trump i Kamala Harris skupiają wysiłki w Pensylwanii. Ten stan może zdecydować o zwycięzcy wyborówArleta Zalewska/Fakty TVN

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Choć liczbę osób uprawnionych do głosowania w USA szacuje się na 240 milionów, o przyszłości kraju decydują czasem głosy ledwie tysięcy wyborców z konkretnego stanu (mechanizm tłumaczymy poniżej). Chodzi o tzw. stany kluczowe, czy wahające się, w których kandydaci nie mają na tyle dużej przewagi, by być pewnymi wygranej. Dlatego wysiłki w trakcie kampanii koncentrują się szczególnie mocno na nich.

Jak wyglądają ostatnie sondaże w tych stanach? Przyjrzeliśmy się wskazaniom publikowanym na grupującej dane sondażowe stronie fivethirtyeight.com (część sieci ABC News). To aktualizowane średnie dla każdego kandydata w sondażach prezydenckich w 2024 r., uwzględniające aktualność sondaży, wielkość próby, metodologię itd. Różnice w niektórych przypadkach są naprawdę minimalne.

ZOBACZ TEŻ: To nie demokraci i republikanie zdecydują o przyszłości Ameryki? Jej głos może być decydujący

Stany kluczowe - średnia sondażowa i wybrane badania

Według średniej sondaży zebranych przez fivethirtyeight.com (stan na 3 listopada), w Pensylwanii, która ma najwięcej głosów elektorskich ze wszystkich stanów kluczowych, jest niemal remis: Donald Trump może liczyć na 48 proc., Kamala Harris na 47,7. W czterech kolejnych stanach nieco większa liczba badanych wskazuje na Donalda Trumpa. Są to: Karolina Północna (Trump - 48,4, Harris - 47,2), Georgia (Trump - 48,6, Harris - 47,1), Nevada (Trump - 47,9, Harris - 47,3). Najbardziej zdedydowana w poparciu Trumpa jest Arizona - Trump może liczyć według średniej na 49,1 proc., Harris 46,5). Kamalę Harris chętniej wskazują respondenci w stanach Michigan (Harris - 47,9, Trump - 47,1) i Wisconsin (Harris - 48,2, Trump - 47,4)

ZOBACZ TEŻ: Takiego sondażu się nie spodziewano. Co się dzieje w Iowa?

Ostatnie sondaże - Siena College dla "The News York Times"

Na remis w Pensylwanii wskazują też wyniki najnowszego badania New York Times/Siena College. Uznawany za prestiżowy sondaż wskazuje też na niewielką przewagę kandydatki Partii Demokratycznej w czterech z siedmiu kluczowych stanów. To Nevada, gdzie według badania Harris zdobywa 49 proc. wobec 46 proc. Donalda Trumpa, Karolina Północna - 48 proc. do 46 proc., Wisconsin - 49 proc. do 47 proc., Georgia - 48 proc. do 47 proc. Trump i Harris zdobyli identyczny wynik w Pensylwanii (po 48 proc.) i Michigan (po 47 proc.). W Arizonie na prowadzeniu jest kandydat Partii Republikańskiej z wynikiem 49 proc. do 45 proc.

Poparcie dla Kamali Harris i Donalda Trumpa w siedmiu kluczowych stanachNew York Times/Siena Collage

Zajrzyjmy też do kilku wcześniejszych sondaży opublikowanych.

Pensylwania. Badanie Emerson College daje przewagę Trumpowi (49 proc. do 48 proc.), sondaż Redfield & Wilton Strategies dla "The Telegraph" wskazuje na remis (po 48), remisowo jest też w badaniu YouGov dla CBS News (po 49).

Karolina Północna. Według Emerson College prowadzi tu Trump (50 do 48), podobnie jest w sondażu Redfield & Wilton Strategies dla "The Telegraph" - (48 do 46).

Georgia. Sondaż Marist wskazuje na sondażowy remis (po 49), badanie Redfield & Wilton Strategies dla "The Telegraph" prognozuje większe poparcie dla Trumpa (48 do 47).

Michigan. Tu według Emerson College obecnie większe szanse ma Trump (49 do 48). W badaniu dla "The Telegraph" wygrywa Harris (49 do 48).

Arizona. Według sondażu CNN jednym punktem prowadzi Harris (48 do 47). W badaniu Redfield & Wilton Strategies dwa punkty przewagi ma Trump (49 do 47).

Wisconsin. W sondażu Emerson College Trumpa popiera więcej badanych (49 do 48). Suffolk University w badaniu dla "USA Today" również daje republikaninowi więcej szans (48 do 47), ale Redfield & Wilton Strategies wskazuje na dwupunktową przewagę Harris (49 do 47).

Nevada. Według badania CNN opublikowanego we wtorek, wyborcy stawiają tu na Trumpa (48 do 47), sondaż Redfield & Wilton Strategies dla The Telegraph wskazuje na remis (po 47).

ZOBACZ TEŻ: Dwa sondaże na finiszu kampanii

Dlaczego akurat te stany są kluczowe

Wybory prezydenckie w USA są pośrednie - Amerykanie wybierają prezydenta głosując na elektorów w poszczególnych stanach, a ci wskazują, kto zasiądzie w Białym Domu. Elektorów jest 538, i są wybierani z każdego z 50 stanów oraz ze stołecznego Dystryktu Kolumbii. Aby wygrać wybory trzeba zdobyć poparcie 270 z nich. Najwięcej, bo aż 54 przypada na Kalifornię, ale są stany, jak Wyoming, obie Dakoty, Delaware, Vermont, czy Alaska, które mają po trzy głosy. W przypadku zdecydowanej większości stanów wynik można przewidzieć dużo wcześniej - niektóre zwykle głosują na demokratów (tzw. stany niebieskie), inne od lat popierają republikanów (tzw. stany czerwone). Jednak w kilku sympatie wyborców przechodzą raz na demokratów, raz na republikanów. To właśnie je nazywamy stanami wahającymi się, swingującymi (swing states), fioletowymi, czy wyborczymi polami bitwy. W tym roku jest ich siedem.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O WYBORACH W USA

Pensylwania ma najwięcej głosów elektorskich ze wszystkich stanów wahających się, bo aż 19. Cztery lata temu zgarnął je Joe Biden, który wygrał różnicą 82 tysięcy głosów, osiem lat temu to jednak Donald Trump miał 44 tysiące głosów przewagi. W Karolinie Północnej można zyskać 16 głosów elektorskich - w poprzednich wyborach wygrał Donald Trump przewagą 74 tys. głosów. Tyle samo elektorów ma Georgia - w 2020 roku Joe Biden wygrał tu o ledwie 0,2 proc., a to nieco ponad 12 tys. głosów na 11 milionów mieszkańców. Stan Michigan, a właściwie jego 15 elektorów, w ostatnich wyborach poparło kandydata demokratów, który miał tu przewagę 150 tys. głosów. W Arizonie jest do wzięcia 11 głosów elektorskich - w 2020 roku Joe Biden wygrał tu o nieco ponad 10 tys. głosów. Stan Wisconsin ze swoimi 10 elektorami przez lata głosował na demokratów - poza wyborami w 2016 roku, kiedy to poparł Trumpa. Najmniej głosów do wzięcia spośród stanów wahających się ma stan Nevada - swoje 6 głosów w ostatnich wyborach oddał demokratom. 

WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O SWING STATES >>> Stany kluczowe - pola bitwy, na których rozstrzygnie się przyszłość Ameryki

Kolegium Elektorów Stanów ZjednoczonychPAP

CZYTAJ WIĘCEJ >>> NAJNOWSZE SONDAŻE KRAJOWE W USA. ŚREDNIA SONDAŻY

Autorka/Autor:am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SHAWN THEW/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w niedzielę w spustoszonej w ostatnich tygodniach przez potężny huragan wschodniej części Kuby. Sprzątanie i przywracanie energii elektrycznej trwa też na zachodzie wyspy, którą kilka dni temu nawiedził inny cyklon tropikalny. W dwóch prowincjach odbyły się antyrządowe protesty zdesperowanych brakiem prądu, wody i żywności ludzi.

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Prezydent elekt USA Donald Trump odbył w czwartek rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem - przekazał dziennik "Washington Post". Trump miał poradzić rosyjskiemu przywódcy, by nie eskalował konfliktu w Ukrainie, a rozmowa dotyczyła "pokoju w Europie". Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprzeczyło, jakoby Kijów miał być uprzedzony o tej rozmowie.

"Washington Post": Trump rozmawiał z Putinem o Ukrainie

"Washington Post": Trump rozmawiał z Putinem o Ukrainie

Źródło:
PAP

- Łatwo jest służyć bezpieczeństwu państwa, które w żaden sposób nie wygląda na zagrożone - oznajmił prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii wręczenia nominacji generalskich. W przeddzień Święta Niepodległości Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie dwunastu oficerom Wojska Polskiego.

Prezydent wręczył nominacje generalskie. Mówił o "wielkim ciężarze gatunkowym" uroczystości

Prezydent wręczył nominacje generalskie. Mówił o "wielkim ciężarze gatunkowym" uroczystości

Źródło:
PAP

W Poznaniu doszło do pożaru naczepy samochodu ciężarowego, przewożonego przez pociąg towarowy. Maszynista zatrzymał pociąg ze względów bezpieczeństwa, co doprowadziło również do zatrzymania znajdującego się niedaleko składu osobowego, którym jechali kibice Legii Warszawa. W pewnym momencie ogień przeszedł także na wagon pociągu osobowego, ale nikt z podróżujących nim pasażerów nie ucierpiał. Według policji powodem pożaru mogły być rzucone race. Wylegitymowano ponad 800 osób.

Pożar w dwóch pociągach, kibice ewakuowani. Policja: przypuszczamy, że powodem były race

Pożar w dwóch pociągach, kibice ewakuowani. Policja: przypuszczamy, że powodem były race

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas swojego wystąpienia w przeddzień Święta Niepodległości stwierdził, że jego ugrupowanie ma "bardzo konkretne zadanie", a jest nim "zwycięstwo sił patriotycznych w wyborach prezydenckich". Zapowiedział, że "za kilkanaście dni" poznamy nazwisko kandydata jego partii w tych wyborach.

Kaczyński o "bardzo konkretnym zadaniu" w związku z wyborami prezydenckimi

Kaczyński o "bardzo konkretnym zadaniu" w związku z wyborami prezydenckimi

Źródło:
TVN24, PAP

Uważajmy na trutki. Kolejne dzieci trafiają do szpitali, bo rodziny rozkładają trutki na gryzonie, ale oparami trują się wszyscy, a dzieci to znoszą najgorzej. Ofiary śmiertelne są dramatycznym ostrzeżeniem dla innych.

Kolejny przypadek zatrucia środkami na szkodniki. Eksperci przestrzegają

Kolejny przypadek zatrucia środkami na szkodniki. Eksperci przestrzegają

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

W ostatnich tygodniach media w Gwinei Równikowej obiegły intymne nagrania, których bohaterem jest Baltasar Ebanga Engonga, jeden z tamtejszych urzędników. Sfilmowano jak uprawia seks z wieloma różnymi kobietami, także w służbowym gabinecie. BBC pisze, że wyciek taśm może być elementem politycznej walki o to, kto zostanie następnym prezydentem kraju.

Seksafera "wstrząsnęła reżimem". Wyciekło kilkaset nagrań

Seksafera "wstrząsnęła reżimem". Wyciekło kilkaset nagrań

Źródło:
BBC

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest pod coraz większą presją, by przyspieszył głosowanie w sprawie wotum zaufania dla jego rządu - pisze Reuters. Według jego wcześniejszych zapowiedzi miało się ono odbyć w połowie stycznia, ale w niedzielę szef niemieckiego rządu przyznał, że jest skłonny do złożenia wniosku w tej sprawie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Głosowanie mogłoby utorować drogę do przedterminowych wyborów po tym, jak rozpadła się rządząca koalicja.

"Coraz większa presja" na kanclerza

"Coraz większa presja" na kanclerza

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Sąd ustalił, że dzień wcześniej piła. Rano wsiadła za kierownicę, jechała na rozmowę o pracę. Nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. 47-latek zginął na miejscu, miał dwójkę dzieci. Prowadząca bmw 27-latka była jeszcze pijana. Zapadł wyrok w jej sprawie, dobrowolnie poddała się karze.

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Rabka-Zdrój (małopolskie) w piątek po południu doszło do pożaru samochodu osobowego. Obok pojazdu leżał mężczyzna - przekazała podinspektor Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji. Wezwanym na miejsce służbom ratunkowym nie udało się go uratować.

Spłonął samochód, obok leżał mężczyzna. Nie udało się go uratować

Spłonął samochód, obok leżał mężczyzna. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Rosja skoncentrowała w obwodzie kurskim 50 tysięcy żołnierzy, którzy są dodatkowo wspierani przez oddziały północnokoreańskie. Przygotowują się do rozpoczęcia wielkiej kontrofensywy, mającej na celu odbicie rosyjskich terenów zajętych przez Ukraińców - pisze amerykański dziennik "The New York Times".

Rosja zgromadziła 50 tysięcy żołnierzy. "NYT": szykują wielką kontrofensywę

Rosja zgromadziła 50 tysięcy żołnierzy. "NYT": szykują wielką kontrofensywę

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie zamieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę? - Mało prawdopodobne, aby to przeszło. To są propozycje części posłów i okręgowych inspektorów pracy, ale one są mało akceptowalne przez pracodawców i samych pracowników w dużej mierze - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", członek Rady Ochrony Pracy. - Celem resortu pracy jest "odśmieciowienie" polskiego rynku pracy i systemowa reforma PiP - przekonuje wiceszef MRPiPŚ Sebastian Gajewski.

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Źródło:
tvn24.pl

"Premier Donald Tusk przeszedł planowy zabieg medyczny" - podało w niedzielę Centrum Informacyjne Rządu. Jak czytamy w komunikacie, do pełnienia obowiązków premier wróci w środę.

Premier przeszedł "zabieg medyczny". Przerwa w obowiązkach

Premier przeszedł "zabieg medyczny". Przerwa w obowiązkach

Źródło:
tvn24.pl

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl
Jedni ślą nam czołgi, drudzy zrobią wszystko, by wygrała Rosja. Tak Półwysep zbliża się do Polski

Jedni ślą nam czołgi, drudzy zrobią wszystko, by wygrała Rosja. Tak Półwysep zbliża się do Polski

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ostatnie miasto Rosji w ogniu

Ostatnie miasto Rosji w ogniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl