"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24
"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. Relacja Arlety Zalewskiej z kampanii w USA
"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. Relacja Arlety Zalewskiej z kampanii w USATVN24
wideo 2/20
"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. Relacja Arlety Zalewskiej z kampanii w USATVN24

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

Dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, autor audycji "Na dachu świata", oraz reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska mówili w "Tak jest" w TVN24 o wydarzeniach towarzyszących kampanii prezydenckiej w USA. Na jej finiszu opowiadali między innymi o tym, co według nich było najbardziej zaskakujące w wyścigu o miejsce w Białym Domu.

Zaskoczenia kampanii? Siła "zwykłych ludzi", ale też "szybkość zapominania"

Zalewska śledzi rywalizację Kamali Harris i Donalda Trumpa z Atlanty w stanie Georgia, czyli jednym z siedmiu tzw. stanów wahających się, które będą decydujące dla wyników głosowania.

>> Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży <<

- To, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, to jest ogromne zaangażowanie ludzi - powiedziała. Mówiła, że w polskiej polityce na konwencjach, wiecach i innych spotkaniach z kandydatami w przypadku wyborów widać "wielki udział polityków, posłów, kandydatów, działaczy i jakąś grupkę zwolenników". - Tutaj wszystko jest odwrotnie. Masa ludzi, zwykłych ludzi, którzy przychodzą na spotkania czy z kandydatem, czy po prostu organizując się wokół sztabów. I to w każdej najmniejszej miejscowości. To jest tak naprawdę siła tej kampanii - podkreśliła.

- To mnie zaskoczyło w tym sensie, że nie spodziewałam się, że skala tego zaangażowania jest tak gigantyczna - wyjaśniała.

Wspominała, że była w małych miejscowościach m.in. w Pensylwanii i Karolinie Północnej. - I w każdym miasteczku, mniejszym, większym, jest sztab kandydata z całym arsenałem gadżetów, przygotowanych ulotek - opisywała.

Zalewska mówiła, że każdego dnia ci ludzie angażują się w działania i to właśnie na nich "budowana jest kampania i to oni walczą o tych wyborców".

CZYTAJ WIĘCEJ: Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Amerykańscy obywatele angażują się w kampanię kandydatów na prezydenta USAPAP/EPA/ALLISON DINNER
Arleta Zalewska o kampanii wyborczej w USA
Arleta Zalewska o kampanii wyborczej w USATVN24

Żakowski również stwierdził, że "to, co się dzieje na ulicach, te komitety wyborcze, to jest coś niesamowitego". Zaznaczył jednak, że to, co go zaskoczyło, "to tempo tej kampanii, a zarazem szybkość zapominania o wydarzeniach". - Mieliśmy zamach na Donalda Trumpa, nieudany, ale wydawałoby się, że sprawa już jest wygrana dla kandydata republikanów - mówił, wspominając lipcowe wydarzenia z wiecu w Butler w stanie Pensylwania. Po tym zamachu wśród komentatorów faktycznie pojawiały się opinie, że to, jak zaprezentował się w tym czasie Trump, zwiększy jego szanse na wygraną.

Tymczasem teraz - podkreślił - "nie ma tematu". - A przecież wtedy już niektórzy mówili kolokwializmem: "pozamiatane, wybory wygrał Donald Trump" - wspominał ekspert ds. międzynarodowych.

- Dlatego warto czekać też teraz, nawet do ostatniej chwili. Ponieważ te wybory - i to jest kolejne zaskoczenie - to jest naprawdę walka o kilkuset lub tysiąc wyborców więcej - przekonywał.

Michał Żakowski o kampanii wyborczej w USA
Michał Żakowski o kampanii wyborczej w USATVN24

Republikański elektorat. W nim zwolennicy Trumpa, ale też "cisi wyborcy"

Goście programu "Tak jest" mówili także o tym, kim są wyborcy Trumpa, także ci mocno ugruntowani. - Rozmawiałem z ludźmi, którzy dysponują miliardami pieniędzy i oni głosują na Donalda Trumpa. Dlaczego? Dlatego że liczą się dla nich pewnego rodzaju wartości. Czy to możemy utożsamiać z byciem wyznawcą? Niekoniecznie. To jest też kierowanie się jakąś logiką wyborczą, jakimś podejściem do wyborów - mówił Żakowski.

Wyjaśniał, że "dla nich najważniejsze jest na przykład prawo, które zakazuje aborcji". - Na przykład na południu Stanów Zjednoczonych mamy do czynienia z dużą liczbą ewangelicznych chrześcijan, którzy są chrześcijanami fundamentalnymi - wskazywał. Jego zdaniem dla takich osób kontrowersje związane z Trumpem "są na dalszym planie".

- Na pierwszym jest to, co zrobi w kwestii aborcji. (...) To jest program, który ich interesuje, a ja mówię o 60-70 milionach ludzi. I teraz pytanie jest, w jaki sposób zewrą szyki, jak poprą Donalda Trumpa - dodał.

Wybory w USA coraz bliżej. Kamala Harris i Donald Trump idą łeb w łeb w sondażach
Wybory w USA coraz bliżej. Kamala Harris i Donald Trump idą łeb w łeb w sondażachPiotr Kraśko/Fakty TVN

Zalewska została natomiast zapytana, co słyszy od popierających Trumpa wyborców na temat kontrowersji wokół niego. - Oni je widzą, oni je dostrzegają i (...) odpowiadają krótko: albo że to są niesłuszne zarzuty, że to jest próba zemsty administracji Joe Bidena na Donaldzie Trumpie, albo po prostu demokraci to partia skorumpowana, mainstreamowa, establishmentowa, skupiona na pieniądzach i na władzy - relacjonowała reporterka.

- Gdy mówię, że Donald Trump też jest milionerem i też ma dużo pieniędzy, mówią: ale on sam to zarobił, a oni się dorobili na polityce - dodała.

W jej ocenie kluczowa może okazać się jednak inna grupa wśród dotychczasowego elektoratu republikanów. - Już kilkakrotnie słyszałam takie określenie "cisi wyborcy". Oni, kiedy wejdą już do lokalu wyborczego i zostaną sami z kartą do głosowania - ciągle mówię o tych, którzy głosowali wcześniej na republikanów - to, jak tu słyszę, postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem. A im to sumienie nie pozwoli zagłosować na Donalda Trumpa - dodała.

Czy głosy Polonii mogą przesądzić o wyborach w USA?
Czy głosy Polonii mogą przesądzić o wyborach w USA? Marcin Wrona/Fakty TVN

We wtorek o godzinie 23 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Przez całą noc będziemy na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

"W związku z gwałtowną eskalacją sytuacji, która w krótkim czasie objęła terytorium całej Syrii, apelujemy do wszystkich obywateli RP przebywających w tym kraju o jego natychmiastowe opuszczenie" - poinformowała polska ambasada w Syrii w mediach społecznościowych. Zaapelowano także o to, by nie wjeżdżać do tego państwa. Siły rebelianckie dynamicznie zajmują kolejne miasta, a armia Baszara al-Asada szykuje się do obrony części terytoriów kraju.

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

Źródło:
tvn24.pl, BBC
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Syrii trwa ofensywa antyrządowych rebeliantów, którzy informują o kolejnych zajmowanych terytoriach. W sobotę przekazali, że od Damaszku dzieli ich około 20 kilometrów. Rządzący reżim przekonuje, że siły bezpieczeństwa utworzyły "bardzo silny kordon" wojskowy wokół stolicy. Tymczasem bojownicy poinformowali, że weszli do Homs, kluczowego miasta na zachodzie kraju.

Marsz rebeliantów na stolicę. Zajmują kolejne miasta

Marsz rebeliantów na stolicę. Zajmują kolejne miasta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu ataku na platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu. Instalacje te zostały zajęte przez wojska rosyjskie w 2015 roku, po aneksji półwyspu. 

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Źródło:
NV, Radio Swoboda, tvn24.pl

W miejscowości Karmin w powiecie pleszewskim potrącone zostały dwie kobiety. Jedna z nich nie żyje. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. - Policjanci zatrzymali już podejrzanego. To 26-latek, wstępne badanie wykazało 3,2 promila alkoholu. Ma aktywny zakaz prowadzenia samochodów - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Źródło:
PAP

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Pałacu Elizejskiego, gdzie trwało spotkanie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Trzej przywódcy pojawili się razem, pozując do oficjalnego zdjęcia. Trump i Zełenski przybyli w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w otwarciu odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame.

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Katedra mówi nam, że nasze marzenia - nawet te najśmielsze - są możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy się w nie zaangażują - podkreślał prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystości otwarcia Notre Dame, odbudowanej po wielkim pożarze z 2019 roku. Na to wydarzenie przybyło wielu gości z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda, prezydent elekt USA Donald Trump czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dzwony Notre Dame znów biją"

"Dzwony Notre Dame znów biją"

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Nie chcę mieć za te kilka miesięcy kolejnego prezydenta "pół Polski". Czas na prezydenta Polski, a nie pół Polski - mówił w czasie sobotniej konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia. Do tych słów odniósł się premier Donald Tusk, który wcześniej tego dnia przedstawił Rafała Trzaskowskiego jako kandydata KO. "Panie Marszałku, jeśli nazywa Pan Rafała Trzaskowskiego 'kandydatem pół Polski', to jak nazwać kandydata z trzykrotnie mniejszym poparciem?" - pytał. Niedługo później Hołownia opublikował wpis, w którym ocenił, że "Tusk długo przekonywał dziś, że Rafał Trzaskowski jest niezależnym od niego kandydatem". "Jeden wpis - i wszystko jak krew w piach…" - dodał.

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

"Jarku, na X lepiej zamieścić dziennie jeden wpis z sensem niż kilkanaście bez sensu. Ale nie poddawaj się" - napisał premier Donald Tusk, komentując wpis Jarosława Kaczyńskiego w tym serwisie. Prezes PiS założył na platformie w sobotę konto i w krótkim czasie opublikował serię kilkunastu postów. Niektóre z nich odnosiły się do konwencji Koalicji Obywatelskiej.

"Jarku...". Tusk zwraca się do Kaczyńskiego i radzi: nie poddawaj się

"Jarku...". Tusk zwraca się do Kaczyńskiego i radzi: nie poddawaj się

Źródło:
TVN24

Jasno i wyraźnie mówię, że chcę być prezydentem niezależnym. Niezależnym od poleceń przewodniczących partii politycznych, dwóch wielkich sił, które Polskę od 20 lat między siebie dzielą, a więc Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przekonywał, że nie startuje w wyborach prezydenckich, żeby "ratować partię". - Ja startuję w tych wyborach, żeby wygrać - mówił.

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

Źródło:
TVN24

Całe życie zajmowałem się bardzo poważnymi tematami, a od ostatniego tygodnia mogłem pokazać to, jaki naprawdę - w sensie też sportowym i społecznym - jestem - mówił w Lublinie kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Prezes IPN prosił jednocześnie, by nie patrzeć na niego jak "na chłopaka z siłowni". - Jestem jednak doktorem nauk humanistycznych, trzy lata prezesem Instytutu Pamięci Narodowej - mówił.

"Nie patrzcie na mnie tylko jak na chłopaka z siłowni"

"Nie patrzcie na mnie tylko jak na chłopaka z siłowni"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński został pozbawiony immunitetu. Może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w sprawie o pobicie. Dziennikarze na korytarzu sejmowym zapytali go o to, w jaki sposób Zbigniew Komosa go zaatakował. Wywiązała się dyskusja. - Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać? Szczególnie pani. Zapamiętamy to - powiedział dziennikarzom.

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Źródło:
Fakty TVN

Samochód napędzany silnikiem na wodę - taką rewolucję na rynku motoryzacyjnym rzekomo ogłosił Elon Musk. Informacja rozchodzi się w mediach społecznościowych i jest szeroko komentowana, lecz te doniesienia nie mają potwierdzenia.

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Źródło:
Konkret24
Wywracają stolik dzięki social mediom. Jesteście gotowi na politykę w czasach TikToka?

Wywracają stolik dzięki social mediom. Jesteście gotowi na politykę w czasach TikToka?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Plastry, pozostałości po miodzie, a nawet truchła pszczół. To wszystko zachowało się w pszczelim gnieździe, na które trafili twórcy Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie (Podlaskie). Gniazdo znajdowało się wewnątrz dębowego pnia, który został przecięty w tartaku. Okazało się, że pochodzi z około 680 roku naszej ery i jest najprawdopodobniej najstarszym odkrytym gniazdem pszczelim na świecie. Badają je teraz naukowcy. W muzeum możemy natomiast oglądać pień. 

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Źródło:
tvn24.pl

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl