Siedem dni przed Niedzielą Wielkanocną chrześcijanie świętują Niedzielę Palmową. Tradycyjnie w całej Polsce wierni przychodzą do kościoła z palmami, jako symbolem odradzającego się życia i upamiętnienia wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Kilka słów o historii
Niedziela palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza, a zwyczaj ten przywędrował z Jerozolimy, jako upamiętnienie uroczystego wjazdu Chrystusa do tego miasta. Już tradycyjnie, wierni przynoszą do kościoła palmy, które jako symbol odradzającego się życia są święcone.
Rekordowe palmy
W Polsce tradycja przychodzenia do świątyni z palmami jest niezwykle bogata. Najbardziej rozpowszechniony jest ten zwyczaj w Małopolsce oraz na Kurpiach. Tam z pokolenia na pokolenie przekazywany jest zwyczaj oraz tajemnica konstruowania palm. Co roku odbywają się również konkursy na największa palmę, a rekordowe "okazy" mają ponad 20 metrów wysokości.
Zachował się przesąd, że im palma wyższa i bardziej bogato zdobiona tym więcej szczęścia i opieki bożej można się spodziewać.
Święto młodzieży
Ostatnia niedziela przed Wielkanocą to również Dzień Młodzieży. Tradycyjnie w tym dniu kardynał Józef Glemp spotka się z dziećmi i będzie celebrował uroczystą mszę świętą w warszawskim Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24