Nie żyje Krzysztof Kozłowski

Zmarł Krzysztof Kozłowski
Zmarł Krzysztof Kozłowski
TVN 24
TVN 24Krzysztof Kozłowski przez ponad 40 lat współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym"

Zmarł Krzysztof Jan Kozłowski, minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszy szef Urzędu Ochrony Państwa, dziennikarz i filozof.

Kozłowski (rocznik 1931) studiował na KUL-u. Tam obronił doktorat z filozofii, potem był też wykładowcą uczelni. Przez ponad 40 lat (1965-2007) był zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego".

W opozycji, później w rządzie

W latach 80-tych był jednym z doradców "Solidarności", a także Komisji Robotniczej w Nowej Hucie w Krakowie. Potem uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

W czasie gwałtownych starć w maju 1989 roku razem z Janem Rokitą i Leszkiem Moczulskim próbował negocjować między dowódcami oddziałów ZOMO a demonstrantami. W czerwcowych wyborach 1989 r. został wybrany do Senatu.

Został sekretarzem stanu w pierwszym demokratycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Potem przejął tekę ministra spraw wewnętrznych.

Był też przewodniczącym komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa, a 11 maja 1990 roku został powołany na stanowisko pierwszego szefa UOP. Był nim do 31 lipca 1990 roku.

W Senacie i z dala od polityki

W latach 1989–2001 zasiadał w Senacie z ramienia Komitetu Obywatelskiego, II i III kadencji z listy Unii Demokratycznej i IV kadencji z listy Unii Wolności. W Senacie reprezentował województwo krakowskie.

Po tym jak w 2001 r. nie dostał się do Senatu, zrezygnował z polityki. W 2008 r. wrócił do działalności w służbach państwowych, zostając członkiem rady konsultacyjnej przy ABW.

Na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 maja 2011 otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: adso/tr/kdj/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości