Polska

Napieralski: Z Gierkiem to już przesada

Polska


Szef SLD Grzegorz Napieralski nie kryje irytacji przepychankami PiS i PO w sprawie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o Edwardzie Gierku. - Nagminne wykorzystywanie ludzi lewicy w kampanii wyborczej przez PiS i PO to już trochę przesada - powiedział lider Sojuszu.

- Politycy, którzy do tej pory nas atakowali, chcieli nas zdelegalizować, doprowadzić do tego, żeby SLD na scenie politycznej nie było, dzisiaj robią całkowicie coś innego, a nawet odnoszą się do czasu, który tak potępiali, czyli do Polski Ludowej - mówił przewodniczący Sojuszu, pytany o czwartkową wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego.

- Dla mnie jest to niepojęte - zaznaczył.

Kaczyński ciepło o Gierku

Kaczyński na czwartkowym spotkaniu w Sosnowcu - rodzinnym mieście Gierka, nazwał I sekretarza "komunistycznym, ale jednak patriotą". Prezes PiS zaznaczył, że choć jako działacz opozycji demokratycznej był czynnym przeciwnikiem Gierka, to cenił w nim m.in. to, że "opozycję jakoś tam tolerował, a nie zamykał do więzienia", co - w jego opinii - w komunizmie było bardzo rzadkie. Te słowa wywołały ostrą reakcję polityków Platformy, represjonowanych w czasach Edwarda Gierka.

Kaczyński powiedział też, że cieszyłby się, gdyby poparł go eurodeputowany Unii Pracy Adam Gierek, syn b. pierwszego sekretarza KC PZPR. Jednak Gierek, który pięć lat temu poparł Lecha Kaczyńskiego, w I turze głosował na Napieralskiego, teraz zadeklarował wsparcie dla Bronisława Komorowskiego.

Będzie głosował. Na kogo - nie powie

Napieralski zapowiedział również w piątek, że będzie w niedzielę głosować. Nie chciał jednak zdradzić nawet tego, czy odda ważny głos. - Na pewno pójdę głosować, bo to jest rzecz najważniejsza dla Polaków, aby budować społeczeństwo obywatelskie, ale - tak jak obiecałem - nie mówię na kogo zagłosuję, bo w tej sprawie zostawiłem wolną rękę swoim wyborcom. Każda moja sugestia, wypowiedź mogłaby zostać odebrana w ten sposób, że jednak namawiam do głosowania na kogoś - podkreślił szef SLD. Dodał, że jego wyborcy są "mądrzy, rozsądni, świetnie znają scenę polityczną, wiedzą czego chcą, więc sami wybiorą".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości