Polska

Najnowszy sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN: Wybory wygrałoby PiS

Polska

19.03.2014 | 31-procentowe poparcie dla PiS, 27 procent za PO
Fakty TVNSondaż poparcia dla partii politycznych

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 31 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby natomiast 27 proc. ankietowanych. Oprócz dwóch największych partii w Sejmie znalazłyby się również cztery inne ugrupowania.

W porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym na początku marca partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost poparcia o jeden pkt. procentowy. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło natomiast o 2 pkt. procentowe.

Kto oprócz PO i PiS?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się 23 marca, 9 proc. badanych zagłosowałoby na SLD - to wzrost o 2 pkt. procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem. Na miejsce w Sejmie mogłyby również liczyć: Twój Ruch, PSL i Nowa Prawica.

Na PSL oddałoby głos 6 proc. ankietowanych (wzrost o jeden pkt. procentowy w porównaniu z poprzednim sondażem), na ugrupowanie Janusza Palikota zagłosowałoby natomiast 5 proc. (spadek o jeden pkt. procentowy). Na taki sam wynik mogłaby liczyć Nowa Prawica Janusza Korwin - Mikkego (bez zmian w porównaniu z poprzednim badaniem).

Poza Sejmem znalazłaby się m.in. Solidarna Polska (3 proc.) i Polska Razem Jarosława Gowina (1 proc.).

49 proc. Polaków biorących udział w badaniu zadeklarowało, że poszłoby na wybory, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę.

Sondaż przeprowadzono 9 marca 2014 drogą telefoniczną na reprezentatywnej próbie 1013 pełnoletnich Polaków.

Autor: kg/jk / Źródło: "Fakty" TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości