Polska

Lech Wałęsa w obronie III RP

Polska


Po szesnastu latach ciszy na rynku wydawniczym, w ręce czytelników trafia nowa książka Lecha Wałęsy "Moja III RP". - Napisałem tę książkę w obronie III Rzeczpospolitej - deklarował były prezydent podczas oficjalnej premiery.

- Pierwsze zdobycie władzy, było dziełem idealistów. Nie przewidzieliśmy jednak, że może dojść do tego, że w parlamencie znajdzie się człowiek z wyrokiem i zajdzie tak daleko, aż do stanowiska wicepremiera. Nie przewidzieliśmy tego, tak jak nie przewidzieliśmy podsłuchów, aresztowań. To jest nasza wina, moja wina. Zabrakło nam wyobraźni. Ale jeśli się podważa i lekceważy to wszystko, o co walczyłem, o co walczyło nasze pokolenie, to ja się z tym nie zgadzam i protestuję. Tak, napisałem tę książkę, by stanąć w obronie III Rzeczpospolitej, naszej III Rzeczpospolitej - podkreślił Lech Wałęsa podczas spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Były prezydent apelował również do wszystkich by rozsądnie włączali się w myślenie o swoim kraju i w działania na rzecz Europy, której potrzebne są "struktury uczciwe, solidarne, oparte na wartościach".

- Dzisiaj Europa proponuje wszystkim wolność . A ja uważam, że im wyższy rozwój cywilizacyjny, tym bardziej potrzebne są wartości. Europa ma przepisy, które pomagają działać demokracji, porządkują ją, ale nie ma poważnego odniesienia do systemu wartości - podkreślał w rozmowie z czytelnikami Wałęsa.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości