Szefował gabinetowi prezydenta RP, ma reprezentować Polskę przy ONZ. Jest termin rozpatrzenia kandydatury

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Andrzej Duda o powołaniu Biura Polityki Międzynarodowej
Andrzej Duda o powołaniu Biura Polityki Międzynarodowej
TVN24
TVN24 Andrzej Duda o powołaniu Biura Polityki Międzynarodowej

Sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje w środę 12 maja kandydaturę obecnego szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztofa Szczerskiego na ambasadora RP - wynika z planu posiedzenia komisji opublikowanego na stronie internetowej Sejmu.

Obecnie ambasadorem RP przy ONZ w Nowym Jorku jest Joanna Wronecka, która pełni funkcję od 2017 roku. Zgodnie z postanowieniem prezydenta z 25 lutego Wronecka zostanie odwołana z dniem 31 maja.

Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał ją na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ do spraw Libanu.

Krzysztof Szczerski

W sierpniu 2015 roku Krzysztof Szczerski został przez Andrzeja Dudę powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W kwietniu 2017 roku powierzono mu funkcję szefa prezydenckiego gabinetu. W 2019 roku został wskazany przez premiera Mateusza Morawieckiego jako polski kandydat na komisarza UE w nowej Komisji Europejskiej. Gdy okazało się, że miałby objąć tekę rolnictwa, zrezygnował i zaproponował kandydaturę Janusza Wojciechowskiego.

W styczniu bieżącego roku prezydent Duda odwołał go z funkcji szefa swego gabinetu i powierzył mu misję utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W połowie kwietnia został szefem tego biura.

O tym, że prezydencki minister jest rozpatrywany jako kandydat na ambasadora Polski przy ONZ w Nowym Jorku pisał w ostatnich tygodniach "Dziennik Gazeta Prawna". Podobne doniesienia pojawiły się również na portalu Onet.

Autor:js//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości