W niedzielę w polskich parafiach zostanie przeprowadzone doroczne liczenie wiernych. Jego cel to zebranie danych na temat religijności Polaków - mówi ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Zbadana będzie ilość osób chodzących do kościoła, procent kobiet i mężczyzn uczęszczających na msze i liczba wiernych przystępujących do sakramentu komunii. Liczeniu będą wszyscy wierni powyżej 7 roku życia.
Ks. Zdaniewicz podkreślił, że celem liczenia wiernych będzie opracowanie "mapy religijności" katolików w Polsce. - Chcemy sprawdzić, jak wygląda obecna sytuacja wśród wiernych uczęszczających w niedzielnej mszy świętej. Są to ciekawe badania, dające możliwość pewnych porównań. Może pojawią się nowe problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć duszpasterze - zaznaczył.
Badanie religijności wiernych w każdej parafii organizuje proboszcz. To on wyłania zespół osób, który oddzielnie liczy kobiety i mężczyzn, uczestniczących w mszy oraz przystępujących do komunii świętej. Po dokładnym policzeniu uczestników mszy, dane te są przesyłane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Po naukowym opracowaniu trafią do kurii diecezjalnych i Episkopatu Polski.
Co wynika z danych poprzednich lat
Ks. Zdaniewicz pytany o poziom religijności w ostatnich 10 latach odpowiedział, że widać lekki spadek liczby osób uczestniczących we mszach, ale za to - jak podkreślił - jest bardzo wysoki wzrost liczby wiernych przystępujących do komunii. Zdaniem księdza, świadczy to o pogłębiającej się religijności.
Z danych zebranych w 2006 roku wynika, że w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio ok. 46 proc. wierzących, a 16 proc. przyjmowało komunię świętą.
Jak poinformował ks. prof. Zdaniewicz, coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 roku.
Ksiądz dyrektor dodał, że Instytut przygotowuje się także do badań socjologicznych w diecezji radomskiej. Ich celem będzie zbadanie poziomu życia religijnego i potrzeb duszpasterskich tamtejszych wiernych. Zebrane dane posłużą jako materiał pomocniczy dla potrzeb rozpoczynającego się w listopadzie Synodu Diecezjalnego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl