TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o sytuacji na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

TVN24 | Polska

Autor:
pp,
karol
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Andrusiewicz: największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam, gdzie najmniej szczepień
Andrusiewicz: największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam, gdzie najmniej szczepieńTVN24
wideo 2/21
TVN24Andrusiewicz: największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam, gdzie najmniej szczepień

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich. Właśnie tam jest najmniej zaszczepionych osób. Dodał również, że na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu pozytywny wynik daje sześć procent testów na koronawirusa, podczas gdy w całym kraju trzy procent.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 1208 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał, że z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 27 osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W poprzedni czwartek resort informował o 974 potwierdzonych infekcjach. W dzisiejszym raporcie odnotowano o 234 zakażenia więcej. To wzrost o 24 procent.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 907 071 infekcji, z powodu koronawirusa zmarło 75 650 osób.

Rzecznik MZ o wzrostach zakażeń na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie

Andrusiewicz powiedział podczas briefingu prasowego, że "dzisiaj jest kolejny dzień, gdy na czele jest Lubelszczyzna, gdzie statystyki zakażeń wyniosły 241, a wczoraj mieliśmy 220 zakażeń". - Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to widzimy na Podkarpaciu wzrost zakażeń o 60 procent, a na Lubelszczyźnie o 50 - wskazał.

Powiedział, że ważnym czynnikiem jest także wynikowość testu. - W całym kraju jest ona na poziomie trzech procent, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mamy sześć procent. Widzimy więc, że to jest dwukrotne przebicie pozytywnych wyników z innych województw - zauważył Andrusiewicz.

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce teraz i rok wcześniej. Zakażenia, hospitalizacje i liczba zajętych respiratorów

Andrusiewicz: największy odsetek procentowy zgonów w województwach wschodnich

W jego ocenie istotna jest także liczba zajętych łóżek. W szpitalach w całym kraju przebywa 1614 chorych z COVID-19, w tym 172 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Tydzień temu, 23 września, hospitalizowanych było 1209 chorych z COVID-19, dwa tygodnie temu, 16 września - 881.

- Wystarczy porównać Podkarpacie i Lubelszczyznę do Śląska w poprzednich falach. Najbardziej jaskrawe to było w pierwszej i drugiej fali, widzieliśmy dość duże problemy w zakażalności, transmisji wirusa na Śląsku i tam notowaliśmy bardzo duże wyniki. Teraz, kiedy przyjrzymy się temu, co dzieje się na Śląsku, to jest ono jednym z tych województw, w którym ta transmisja jest najmniejsza - wskazał Andrusiewicz.

Wspomniał, że na Lubelszczyźnie są 264 zajęte łóżka, a na Podkarpaciu 173, tymczasem na ponad dwukrotnie liczniejszym Śląsku mamy 82 zajęte łóżka. - To jest dobitne świadectwo tego, że wyszczepialność na Śląsku powoduje, że nawet jak się ludzie zakażą, to nie trafiają do szpitala - ocenił rzecznik MZ.

Zauważył, że "największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam, gdzie jest najmniej szczepień".

"Delikatne odbicie" w dziennej liczbie szczepień

Andrusiewicz poinformował, że można zaobserwować "delikatne odbicie" w dziennej liczbie szczepień. - Być może najnowsze dane uświadamiają części osób, że koronawirus jest nadal z nami - stwierdził. Na rządowej stronie podano w czwartek, że dzienna liczba szczepień wynosi 48 376.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje

Do czwartku podano 37 212 955 dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 19 813 605 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 19 404 212 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Autor:pp, karol

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości