Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, symbol stanu wojennego w Polsce. Razem z fotografem wystawili je Lena i Filip Sosnowscy. - WOŚP pomogła uratować nam życie i zdrowie. Dziś mamy cztery lata i chcemy (przy małej pomocy rodziców) podziękować oraz oddać choć promil dobra, które nas spotkało - czytamy w opisie aukcji.
GRUPA TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ DZIEWIĄTY JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
Na aukcję trafiła dziewiąta odbitka "Czasu Apokalipsy" - legendarnego zdjęcia, które Chris Niedenthal wykonał 14 grudnia 1981 roku, drugiego dnia stanu wojennego. Przedstawia żołnierzy oraz Średni Kołowy Opancerzony Transporter, tzw. SKOT przed warszawskim kinem Moskwa, na którego fasadzie wisi plakat reklamujący film "Czas Apokalipsy" Coppoli.
- Jestem świadomy, jak bardzo ważny dla Polski i Polaków jest "Czas Apokalipsy". To bardzo specjalna fotografia i należą się jej wyjątkowe prawa. Dlatego nie jest na sprzedaż. By mogła trafić w czyjeś ręce, cel musi być wyjątkowy. Taki właśnie jest teraz - wyjaśnił autor fotografii.
Fotografię po raz pierwszy opublikowano w amerykańskim wydaniu tygodnika "Newsweek" 21 grudnia 1981 roku. Pozostałe egzemplarze zostały przekazane przez fotografa osobom prywatnym lub na cele charytatywne.
Historia Leny i Filipa
Bliźniacy Lena i Filip, którzy razem z Chrisem Niedenthalem i z pomocą rodziców wystawili zdjęcie na aukcję dla WOŚP, urodzili się w 26. tygodniu i 6. dniu ciąży, tym samym otrzymując miano ekstremalnie skrajnych wcześniaków. Ważyli 900 i 1080 gramów. Po narodzinach zostali podłączeni do respiratorów. Rodzice bliźniaków w opisie aukcji podkreślają, że ich dzieci w trakcie 65-dniowego pobytu szpitalu korzystały ze sprzętu, który został zakupiony przez WOŚP.
"Respiratory, inkubatory, CEPAP-y, aparaty Infant Flow, kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, fotele do kangurowania. Część z Was może nawet nie wie, do czego służą. To rzeczy, dzięki którym nasze bliźniaki-wcześniaki żyją i są zdrowe. Żyją i są zdrowe dzięki pomocy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przez lata swojego grania przekazuje oddziałom neonatologicznym w Polsce te wszystkie sprzęty" - wyjaśnili rodzice.
Dodali również, że to nie pierwszy Finał bliźniaków. "Lena i Filip na WOŚP zbierają po raz trzeci. Do tej pory (w skarbonkach i na aukcjach) udało im się łącznie zebrać astronomiczną kwotę 57 tys. 74 zł i 18 gr!". - zaznaczyli.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc. Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. 33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: TVN24