TVN24 | Polska

Odwiedziny w szpitalu a szczepienie. Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Dr Sutkowski: Mamy niewątpliwie początek czwartej fali. To jest na razie jeszcze jeden-dwa w skali Beauforta
Dr Sutkowski: Mamy niewątpliwie początek czwartej fali. To jest na razie jeszcze jeden-dwa w skali BeaufortaTVN24
wideo 2/4
TVN24Dr Sutkowski: Mamy niewątpliwie początek czwartej fali. To jest na razie jeszcze jeden-dwa w skali Beauforta

Rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach przygotowali Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Dokument określa różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie. Nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek - opracowane wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach. Rekomendacje - jak wyjaśniono - opracowano w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Odwiedziny w szpitalu a szczepienie. Kiedy rekomenduje się odwiedziny

W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Profesor Drąg: szczepienia przeciw COVID-19 są piętą achillesową w chwili obecnej
Profesor Drąg: szczepienia przeciw COVID-19 są piętą achillesową w chwili obecnejTVN24

Odwiedziny w szpitalu a szczepienie. Wyjątki

Nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych).

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości