Konopnicka czy Sendlerowa? Wybierz Polkę wszech czasów

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Czartoryska. Konopnicka, Sendlerowa. Wybierz Polkę wszech czasów

Hanka Ordonówna, Maria Konopnicka czy może Irena Sendlerowa? Internauci wybierają Polkę wszech czasów - kobietę wybitną, która odegrała ważną rolę w historii i kulturze kraju. Plebiscyt to pomysł Muzeum Historii Polski i magazynu "Mówią wieki". - Sondaż to również dobra okazja, aby poznać sylwetki mniej znanych postaci - mówi Robert Kostro, dyrektor muzeum i organizator akcji.

Plebiscyt, jak podkreślają organizatorzy, ma na celu wyłonienie katalogu kobiet, które można nazwać wybitnymi i zasłużonymi dla Polski.

Na liście obecnie figuruje 14 postaci, jednak nie jest ona zamknięta - każdy może zgłosić własną propozycję. Warunkiem są szczególne zasługi dla Polski, a także to, że musi być to osoba nieżyjąca. I tak w plebiscycie biorą udział kobiety, które odegrały w istotną rolę w historii Polski - Bona Sforza, św. Jadwiga Andegaweńska czy Emilia Plater. Również te, które brały udział w tworzeniu kultury, sztuki, nauki i sportu - Maria Konopnicka, Maria Curie-Skłodowska, Helena Modrzejewska czy Halina Konopacka.

Kobiet wszech czasów na Dzień Kobiet

Jak zaznacza organizator akcji, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, zabawa ma również przypomnieć portrety kobiet w Polsce oraz popularyzować sylwetki tych, które są mniej znane.

Akcja Muzeum Historii Polski jest wstępem do specjalnego numeru magazynu "Mówią wieki", poświęconemu historii kobiet, od średniowiecza aż po wiek dwudziesty. Numer ukaże się tuż przed Dniem Kobiet.

Głosować w plebiscycie można na stronie internetowej muzeum do 10 lutego. Wyniki zostaną podane 7 marca.

Źródło: TVN24, tvn24.pl