Głos z Rady Europy. "Zaniepokojenie" po zarzutach wobec polskich sędziów

Polska


Postępowania dyscyplinarne nie mogą być wykorzystywane do uciszania krytyki lub ograniczania niezawisłości sądów - podkreśliła komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. Skomentowała w ten sposób zarzuty dyscyplinarne postawione prezesowi Iustitii Krystianowi Markiewiczowi i zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna.

Komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović napisała w środę na Twitterze, że jest "zaniepokojona" zarzutami dyscyplinarnymi postawionymi Krystianowi Markiewiczowi i zawieszeniem sędziego Pawła Juszczyszyna.

"Postępowania dyscyplinarne nie mogą być wykorzystywane do uciszania krytyki lub ograniczania niezawisłości sądów" - podkreśliła.

Mijatović zamieściła też swój raport dotyczący niezależności sądownictwa w Polsce, który został sporządzony po jej wizycie w Polsce w marcu tego roku.

Markiewicz z 55 zarzutami dyscyplinarnymi

Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec Krystiana Markiewicza, sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach, który jest też prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Zarzuty dotyczą popełnienia 55 przewinień dyscyplinarnych.

W oświadczeniu Schab napisał, że 29 maja Markiewicz "w upublicznionych pismach, skierowanych personalnie do prezesów i sędziów sądów dyscyplinarnych, przedstawił manifest polityczny". W "manifeście" sędzia miał kwestionować "niezależność i legalność działania konstytucyjnego organu państwa" w postaci nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Juszczyszyn zawieszony

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie został odwołany z delegacji do sądu okręgowego po tym, jak wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia utajnionych list poparcia kandydatów do nowej, wybieranej przez polityków KRS. W piątek został także zawieszony w wykonywaniu czynności służbowych przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędziego Macieja Nawackiego.

Tego samego dnia rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab przekazał, że zastępca rzecznika, sędzia Michał Lasota wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Juszczyszynowi. Zarzuty dotyczą między innymi uchybienia godności urzędu.

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24