Polska

Jak zrobić czekoladę do picia, czyli co musi umieć 6-klasista

Polska

Aktualizacja:
Dzieci mówią, jak było na egzaminie
TVN24Dzieci mówią, jak było na egzaminie

Napisanie instrukcji przygotowania czekolady do picia, interpretacja wiersza Leopolda Staffa i obliczenia, ile trwają reklamy podczas programu telewizyjnego - między innymi takie zadania mieli do rozwiązania na teście szóstoklasiści. Egzamin zakończył się po godzinie 10.

Zobacz test szóstoklasisty

W arkuszu na uczniów czekał m.in. tekst o historii kina i pierwszych filmach braci Lumiere. Po przeczytaniu musieli odpowiedzieć na kilka pytań testowych dotyczących lektury. Później musieli rozwiązać zadania z matematyki oraz zinterpretować wiersz Leopolda Staffa, a także odpowiedzieć na pytanie o państwa leżące nad Bałtykiem. Do napisania była również instrukcja przygotowania czekolady do picia, a na koniec - opowiadanie o tym, jak ktoś zrobił miłą niespodziankę swoim domownikom.

Dzieci po egzaminie mówiły, że opowiadanie było dość łatwe, ale za trudne uznały zadania z matematyki. Uczniowie przyznawali też, że byli zestresowani. Większość oceniła jednak, że poszło im dobrze.

Taki sam w całej Polsce

Sprawdzian napisało około 367 tys. szóstoklasistów w ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce.

Egzamin rozpoczął się o godz. 9 i trwał 60 minut. Wszyscy uczniowie w Polsce pisali taki sam test. Prace sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wynik testu uczniowie poznają w czerwcu.

Sprawdza wiedzę i umiejętności

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły.

Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do sprawdzianu we wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.

jk/tr/k

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości