W sprawie gazociągu powinniśmy być pragmatyczni - mówi Aleksander Kwaśniewski "Rzeczpospolitej", komentując doniesienia niemieckich mediów. Agencja dpa, interpretując wywiad, którego były prezydent udzielił portalowi "Der Westen" napisała, że Kwaśniewski jako pierwszy polski polityk opowiedział się za budową krytykowanego w Polsce Gazociągu Północnego.
Jednoznaczna deklaracja poparcia w wywiadzie nie pada, ale żaden z polskich polityków nie wypowiadał się dotąd o gazociągu tak pozytywnie. - Ważne jest żeby Polskę przyłączyć do Gazociągu Północnego. Mogłoby to rozwiać istniejące w kraju obawy przed wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji - powiedział były polski prezydent w wywiadzie dla należącego do grupy medialnej WAZ portalu "Der Westen".
Kwaśniewski: moją wypowiedź wyolbrzymiono
Jeżeli nie uda się zablokować gazociągu ze względu na zagrożenie dla środowiska, Polska powinna się włączyć w projekt. Rurociąg może być częścią wspólnej europejskiej polityki energetycznej i w ten sposób możemy na tym projekcie skorzystać Aleksander Kwaśniewski
– Nie ma co zamykać oczu na fakty. Jeżeli nie uda się zablokować gazociągu ze względu na zagrożenie dla środowiska, Polska powinna się włączyć w projekt. Rurociąg może być częścią wspólnej europejskiej polityki energetycznej i w ten sposób możemy na tym projekcie skorzystać – powiedział "Rz" Aleksander Kwaśniewski.
"Wszystko przez brak dialogu"
Rosja podjęła decyzję zaraz po kryzysie na Ukrainie. I natychmiast przyszła "chłosta", że jest to rosyjska kara za pomarańczową rewolucję. Być może było to wrażenie fałszywe, ale samo się narzucało. Aleksander Kwaśniewski
- Było zbyt mało transparencji, było zbyt mało przejrzystości i to nie tylko wobec państw bałtyckich, ale także wobec Polski i Skandynawii. Potem przyszła decyzja ze strony rosyjskiej, natychmiast po kryzysie na Ukrainie. I natychmiast przyszła "chłosta", że jest to rosyjska kara za pomarańczową rewolucję. Być może było to wrażenie fałszywe, ale samo się narzucało - opowiada "Der Westen" były prezydent.
- Kwestię rurociągu trzeba odpolitycznić - ocenia Kwaśniewski i dodaje: - Europa potrzebuje wspólnej polityki energetycznej. Będziemy potrzebować większych dostaw gazu i ropy, nie mniej.
Słowa Kwaśniewskiego ws. gazociągu "niefortunne"
Wywiad Aleksandra Kwaśniewskiego skomentowali goście "Magazynu 24 godziny". - To niefortunna wypowiedź, bo Gazociąg Północny nie jest dobrą inwestycją dla Polski. Jestem zdziwiony tymi słowami - podkreślał szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
- Generalnie popieram prezydenta Kwaśniewskiego, ale ten gazociąg przyniósłby duże szkody dla środowiska naturalnego Bałtyku zwracał z kolei uwagę Jerzy Szmajdziński z SLD.
Parlament Europejski na "NIE"
Lista przeciwników Gazociągu Północnego jest długa. Do tej pory krytykowali go zgodnie polscy politycy, ale nie tylko. Na początku lipca (08.07) krytyczny raport o wpływie Gazociągu na środowisko Bałtyku przyjął zdecydowaną większością głosów Parlament Europejski.
Eurodeputowani zaapelowali, by budowa gazociągu Nord Stream była w pełni zgodna z prawodawstwem UE oraz z postanowieniami wszystkich międzynarodowych konwencji.
Europejskie konsorcjum Nord Stream (w którym pakiet większościowy ma rosyjski Gazprom) mimo to krytycznego raportu ocenia, że niezbędne pozwolenia na budowę i tak uzyska do końca 2009 r., a w kolejnym roku rozpocznie nad budową mierzącego 1200 km rurociągu (dwóch nitek), którym docelowo płynąć ma 55 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie.
Źródło: PAP, "Der Westen", "Rzeczpospolita", TVN24