Górnicy w całej Polsce świętują dziś Barbórkę. Dzień górnika szczególnie obchodzony jest na Górnym Śląsku, ale także w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.
Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest ponad 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich ponad 210 tys. osób.
Najliczniejsi
Najliczniejsza, ponadstutysięczna grupa górników to pracownicy kopalń węgla kamiennego. Na Górnym Śląsku obchody Barbórki trwają już od kilku dni. W kościołach lub cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników.
Jedną z nich w katowickim kościele św. Anny w Katowicach-Nikiszowcu odprawił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii wręczane są odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci górniczy. Związki zawodowe organizują biesiady piwne.
Z prezydentem
W uroczystościach barbórkowych w Jastrzębiu Zdroju weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, który podczas akademii spotka się z górnikami kopalni Jas-Mos, obchodzącej w tym roku 50-lecie istnienia. Ta najstarsza jastrzębska kopalnia w przyszłym roku zostanie formalnie połączona z innymi: Zofiówką i Borynią, które już od dwóch lat działają pod wspólnym szyldem.
Uroczysta akademia odbędzie się też w Wyższym Urzędzie Górniczym, który nadzoruje pracę kopalń i kontroluje bezpieczeństwo w górnictwie. Akademia zwieńczy obchody 90-lecia nadzoru górniczego na ziemiach polskich, świętowane pod hasłem "Górnictwo z zasadami".
Gorzej?
Tegoroczną Barbórkę górnictwo węgla kamiennego świętuje w gorszych niż przed rokiem nastrojach. W związku ze spadkiem sprzedaży węgla na przykopalnianych zwałach leży ok. 7,5 mln ton tego surowca. Drugie tyle to zapasy w elektrowniach. Zysk branży ze sprzedaży węgla zmniejszył się w tym roku prawie o półtora miliarda złotych. Choć polskie górnictwo na tle innych krajów uchodzi za bezpieczne, co roku w kopalniach giną ludzie. W tym roku zginęło 26 górników, z czego 21 w kopalniach węgla kamiennego. Nadzór górniczy apeluje do pracowników kopalń o rozwagę, a do przedsiębiorców - o wprowadzanie nowoczesnych technologii, poprawiających bezpieczeństwo pracy w branży.
Autor: mn//bgr/k / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24