Polska

Flaga państwowa na wieży Zamku Królewskiego

Polska

[object Object]
Uroczyste podniesienie flagi na wieży Zamku Królewskiegotvn24
wideo 2/13

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wcześniej w Szczecinie w uroczystości podniesienia flagi na urzędzie wojewódzkim wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

W warszawskiej uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, a także kierownictwo Kancelarii Prezydenta: Krzysztof Szczerski, Halina Szymańska, Paweł Mucha, Wojciech Kolarski i Adam Kwiatkowski. Podczas podniesienia flagi uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn. Na zakończenie uroczystości para prezydencka rozdawała biało-czerwone flagi warszawiakom.

Uroczyste podniesienie flagi w Szczecinie z udziałem premiera

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński wzięli udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej w Szczecinie, gdzie flagę podnoszono na budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Barwy biało-czerwone, nasza flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - mówił Morawiecki na zorganizowanej później konferencji prasowej.

Szef rządu przypomniał, że pierwotnie barwą polskiego wojska był karmazyn, uważany za najszlachetniejszą z barw. - Jesteśmy takim najdzielniejszym, najszlachetniejszym narodem - stwierdził premier.

- Dzisiaj lata walki, trudne lata możemy zamienić na ciężką pracę dla Rzeczypospolitej, bo polskość wyznaczana przez biało-czerwoną flagę to jest wybór, to jest stan ducha, polskość oznacza solidarność, polskość oznacza wolność, polskość oznacza wielkość i taka jest też nasza droga, taka jest droga, którą idziemy waszym śladem drodzy czcigodni weterani, kombatanci i taka jest droga, którą głęboko wierzę będą szły pokolenia, które są tutaj wśród nas, pokolenia harcerzy i całej polskiej młodzieży - powiedział Morawiecki.

"Pokazujemy swoje przywiązanie i szacunek do Polski"

Premier z okazji Dnia Flagi zamieścił też film na Twitterze. "Wieszanie flagi w dniu 2 maja to symbol, który ma ogromne znaczenie. Pokazujemy swoje przywiązanie i szacunek do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić z rodziną i naszymi sąsiadami, budując wspólnotę Rzeczpospolitej" - napisał.

"Razem, ponad podziałami, dbajmy o Polskę"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński umieścił na Twitterze zdjęcie polskiej flagi i napisał: "W najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych momentach naszej historii biało-czerwona flaga była synonimem oporu, wolności i niepodległości. Dziś celebrując barwy narodowe, pamiętajmy o odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny. Razem, ponad podziałami, dbajmy o Polskę".

Dzień Flagi

Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości