Polska

Duda: potrzebujemy repolonizacji banków, bo robią z nami, co chcą

Polska

Duda: potrzebujemy repolonizacji banków, bo robią z nami, co chcą
tvn24Duda uważa, że trzeba poprawić sytuację klientów banków

Jest jeden słuszny postulat: potrzebujemy repolonizacji banków, bo robią z nami, co chcą - oświadczył Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta. Jego zdaniem należy zlikwidować przywileje, jakie mają banki, m.in. bankowy tytuł egzekucyjny, a także powołać rzecznika klientów banków.

W opinii Dudy należy zadać pytanie, czy państwo polskie stoi za bankami, czy za klientami, którzy korzystają z ich usług, bo "często nie mają innego wyjścia".

- Trzeba wreszcie w naszym kraju zacząć poważną rozmowę o tym, kogo państwo powinno chronić: sektor bankowy, w którym prawie 70 proc. banków to nie są banki polskie, czy klientów, którzy od lat narażani są na straty i jedne z najwyższych opłat bankowych nie tylko w Europie, ale i na świecie - powiedział kandydat PiS na prezydenta.

Zaznaczył, że banki zarabiają na Polakach 15 mld zł rocznie. - Ponieważ w większości są to banki zagraniczne, pieniądze te nie zostają w naszym kraju, tylko zasilają systemy finansowe krajów, z których te banki pochodzą - stwierdził Duda.

"Miażdżąca przewaga banków"

Zdaniem kandydata PiS musi zostać wyrównana relacja między klientami a bankami i to jest zadanie dla Komisji Nadzoru Bankowego. - Musi zostać wykonanych szereg działań w naszym kraju, które doprowadzą do tego, że nie będzie miażdżącej przewagi banku nad klientem, na podstawie umowy, którą zawiera - powiedział Duda.

- Tym powinna się dziś zająć Komisja Nadzoru Finansowego poprzez wymuszenie na bankach niższych prowizji - dodał.

Jego zdaniem należy też zlikwidować przywileje, jakie mają banki, m.in. bankowy tytuł egzekucyjny.

- Nie ma żadnego uzasadnienia dla tego, aby banki w tak przyspieszonym trybie mogły egzekwować pieniądze od swoich klientów - powiedział Duda.

W jego opinii "banki mają wszystko na talerzu", "mogą natychmiast ścigać klientów, a państwo im w tym pomaga", z kolei klienci muszą latami dochodzić swoich racji w sądzie. - To nie jest uczciwe, to nie jest sprawiedliwe. (...) Państwo powinno stać za obywatelem, a nie wielkimi instytucjami finansowymi - ocenił Duda.

Rzecznik klientów

Zdaniem kandydata PiS należy powołać ustawowo umocowanego rzecznika klientów banków, który będzie bronił praw klientów w starciu z wielkimi instytucjami finansowymi.

W opinii Dudy banki zarobiły na kredytach we frankach i za ich udzielanie powinny ponieść odpowiedzialność.

- Państwo powinno na nich wymusić, aby sprawa została załatwiona tak, żeby ludzie nie byli skrzywdzeni - powiedział kandydat PiS.

Zarzucił rządowi Ewy Kopacz, że nic nie zrobił ws. kredytów we frankach.

Dodał, że od lat obserwujemy niemoc państwa wobec banków i to się musi zmienić. - Patrząc na to wszystko, co się dzieje, jest jeden słuszny postulat: potrzebujemy repolonizacji banków, bo robią z nami, co chcą - oświadczył Duda.

Autor: MAC/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości