Zapisy do lekarzy przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarze oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej - tak ma wyglądać już niebawem rzeczywistość w polskiej opiece zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada projekt ustawy szykowanej przez Ministerstwo Zdrowia, który do Sejmu na trafić po wakacjach.
Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia został w poniedziałek przekazany do konsultacji społecznych. Do Sejmu trafi prawdopodobnie po wakacjach, razem z całym pakietem ustaw zdrowotnych.
Przewiduje on utworzenie platformy internetowej, na której zostaną udostępnione usługi i zasoby cyfrowych rejestrów medycznych. Umożliwi to komunikowanie systemu informacji medycznej (SIM) z rejestrami medycznymi, dokonywanie aktualizacji danych.
SIM wprowadza dokumentację medyczną w formie elektronicznej, zakłada utworzenie elektronicznego modułu danych, a także elektroniczne rozliczenia usługodawców i płatników.
Wykryją fałszowanie recept i rozliczeń
Powstanie Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Dzięki niej możliwy będzie dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.
Możliwe będzie również umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących i elektroniczne przypominanie o terminie wizyty. Ma to wyeliminować sytuacje, gdy pacjenci zapisują się na kilka wizyt u różnych lekarzy tej samej specjalizacji, a tym samym blokują wolne miejsca.
Dzięki SIM wykrywanie patologii polegających np. na realizowaniu recept wystawionych na osoby nieżyjące, fałszowanie recept, fałszowanie rozliczeń, ma być możliwe już na etapie realizacji recepty.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24