Polska

Macron chce unijnych sankcji dla Polski, rząd odpowiada

Polska


To wypowiedź niefortunna - tak do słów kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski odniósł się w czwartek wieczorem rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Nie godzimy się, by Polska była w ten sposób wykorzystywana w kampanii wyborczej we Francji - podkreślił.

Chodzi o słowa Macrona, który w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord" powiedział między innymi, że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii". Macron udzielił wywiadu po spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.

Kim jest Emmanuel Macron? Zobacz sylwetkę

Kandydat na prezydenta podkreślił, że w ciągu trzech miesięcy po wybraniu go na prezydenta "podjęta zostanie decyzja w sprawie Polski". "Nie możemy tolerować kraju, który w Unii Europejskiej rozgrywa różnice kosztów społecznych i który narusza wszystkie zasady Unii" - mówił polityk.

Bochenek: tendencje protekcjonistyczne

W ocenie rzecznika polskiego rządu to bardzo niefortunna wypowiedź kandydata na prezydenta Francji. - Nie godzimy się na to, aby Polska była w ten sposób wykorzystywana w trwającej we Francji kampanii wyborczej - powiedział w czwartek wieczorem Bochenek. - Tego typu słowa pokazują, iż w Unii Europejskiej wciąż obecne są tendencje protekcjonistyczne, które negatywnie wpływają na rozwój wolnego rynku i w sposób jawny przeciwstawiają się wartościom, na jakich powinna być budowana Unia Europejska. To, że firmy decydują się przenieść swoje oddziały znad Sekwany do Polski świadczy o tym, iż Polska jest państwem, które tworzy przyjazne warunki dla przedsiębiorców, do prowadzenia i rozwijania swojej działalności - podkreślił. - Od wielu miesięcy polityka gospodarcza rządu pani premier Beaty Szydło przynosi wymierne efekty, które przekładają się nie tylko na jedne z najlepszych w Europie wskaźników, ale przede wszystkim dobre, stabilne i bezpieczne otoczenie gospodarcze, przez co jesteśmy atrakcyjnym miejscem do inwestowania również dla zagranicznych partnerów - mówił Bochenek.

Waszczykowski o Macronie: przewidywalny i doświadczony

Macron uważany jest za faworyta w wyborach prezydenckich we Francji. Lider ruchu En Marche! otrzymał 24 procent głosów w niedzielnych wyborach. W drugiej turze będzie rywalizował z szefową antyunijnego i antyimigranckiego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która zdobyła 21 procent głosów w niedzielę.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził kilka dni temu w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że Macron "to polityk przewidywalny i doświadczony", a " z jego wystąpień wynika, że będzie kontynuował obecną politykę zagraniczną". Program Le Pen nazwał zaś "kłopotliwym dla Europy i Polski".

Autor: mart/ja/jb / Źródło: PAP, Rzeczpopsolita

Raporty:
Pozostałe wiadomości