Francja wybrała prezydenta

2 grudnia 2016
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSONFrancja wybrała prezydenta

Francuzi zdecydowali. Ósmym prezydentem V Republiki zostanie Emmanuel Macron. 39-letni polityk 8 maja 2017 roku pokonał w drugiej turze wyborów Marine Le Pen.

W historii V Republiki nie zdarzyło się, żeby w drugiej turze wyborów prezydenckich nie znalazł się żaden kandydat z dwóch dominujących na scenie politycznej partii: centroprawicy i socjalistów.

Tym razem o Pałac Elizejski walczyli Emmanuel Macron, lider centrowego ugrupowania En Marche i Marine Le Pen, jeszcze do niedawna szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, która na czas kampanii zrezygnowała z funkcji.

Trzy miesiące w zawieszeniu. Były kandydat na prezydenta skazany

Na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za stawianie oporu władzy został skazany francuski lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon i były kandydat na prezydenta w wyborach w 2017 roku. W październiku 2018 roku miał on popchnąć policjanta w czasie działań śledczych w siedzibie partii Melenchona, Francja Nieujarzmiona (LFI).

Media: rosyjski ślad we francuskich protestach

W związku z protestami we Francji zorganizowanymi przez ogólnokrajowy ruch tak zwanych "żółtych kamizelek" francuskie władze zarządziły pilną weryfikację niektórych kont na Twitterze. Zdaniem brytyjskiego dziennika "The Times", rosyjskie służby za pośrednictwem tego portalu społecznościowego podsycają emocje wokół wciąż trwających protestów.

"Nadzieja jest w tym, że jest tak źle"

Politycy PiS trafiają, mówiąc o rewolucji godności, redystrybucji prestiżu - podkreślał profesor Timothy Garton Ash w programie "Horyzont" w TVN24, porównując polityczną sytuację w Polsce do sytuacji we Francji. Odniósł się w tym kontekście między innymi do wystąpienia Emmanuela Macrona w Parlamencie Europejskim, podczas którego padły słowa o "wojnie domowej między liberalną demokracją a rosnącym autorytaryzmem".

Macron nie przekonał do siebie skrajnych skrzydeł

62 proc. Francuzów deklaruje niezadowolenie z działań podejmowanych przez wybranego w maju prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zadowolonych jest 37 proc. - wynika z sondażu pracowni Harris Interactive, którego rezultaty opublikowano w środę.

Franciszek pisze do Macrona: proszę Boga, aby Pana wspierał

Papież Franciszek zaapelował do nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona o troskę o ubogich i wykluczonych. W telegramie w związku z objęciem przez niego urzędu szefa państwa papież przypomniał też o dziedzictwie tradycji chrześcijańskiej.

Macron wskazał premiera. "Bezprecedensowa decyzja"

Emmanuel Macron w pierwszym dniu swojego oficjalnego urzędowania poinformował, że premierem nowego francuskiego rządu zostanie konserwatywny prawnik Edouard Phillippe. Jak zauważa Reuters, decyzja, by prezydent z własnej woli wskazał osobę spoza swojego ugrupowania politycznego jest "bezprecedensowa".

Dymisja francuskiego rządu po wyborach prezydenckich

Francuski rząd premiera Bernarda Cazeneuve'a złożył w środę dymisję na ręce prezydenta Francois Hollande'a, która została przyjęta. To formalność po wyborach prezydenckich, które wygrał Emmanuel Macron. We Francji prezydent jest szefem państwa i rządu.

Francuskie media: Macron musi przekonać Merkel

Mimo entuzjazmu wywołanego w Niemczech wyborem Emmanuela Macrona na prezydenta Francji, niemiecka kanclerz Angela Merkel nie da mu niczego na piękne oczy – komentuje w środę francuskie radio publiczne France Info.