Polska

Czy demokracja ma przyszłość? "Arena Idei" w niedzielę w TVN24

Polska

tvn24"Arena Idei" w najbliższą niedzielę o godzinie 19.20 w TVN24

Czy demokracja wchodzi w kryzys? Czy przetrwa w warunkach narzucanych przez populizm? Między innymi na te pytania spróbują odpowiedzieć goście "Areny Idei" podczas debaty zorganizowanej w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Transmisja w najbliższą niedzielę o godzinie 19.20 w TVN24.

W debacie w ramach "Areny Idei" 10 listopada goście zastanowią się, "czy demokracja ma przyszłość?". Dyskusję poprowadzi dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Prezentacje, polemiki, konkluzje

Czy demokracja wchodzi w kryzys? Czy przetrwa w warunkach narzucanych przez populizm? Co z demokracją, gdy większość milczy? Czym można zastąpić demokratyczny system? - między innymi takie pytania padną podczas debaty.

Wezmą w niej udział:

- Stefan Chwin, pisarz i badacz literatury, - Patrycja Sasnal, politolożka i arabistka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, - Jerzy Zajadło, prawnik i filozof z Uniwersytetu Gdańskiego, - Jan Zielonka, politolog, profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Debata zostanie podzielona na trzy segmenty: prezentacje, polemiki, konkluzje.

Transmisję na antenie TVN24 wesprą dwa sondaże przeprowadzone wśród telewidzów - poprzedzający oraz towarzyszący debacie.

Tradycje debaty

Społecznie ważki temat, drobiazgowe pytania audytorium oraz dyskusja - oto przepis na "Arenę Idei", czyli cykl debat TVN24 organizowanych w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Niegdyś starożytni Grecy, a dziś oksfordczycy traktują spór publiczny jako szczyt działania obywatelskiego. "Arena Idei" adaptuje te tradycje i opiera się na przekonaniu, że polemika to skuteczne narzędzie poszukiwania i ujawniania społecznych sprzeczności. Zbyt często bywa, że ważne społeczne antagonizmy są naiwnie anulowane w imię zgody lub gdy zupełnie naturalne różnice są propagandowo przerabiane w pseudokonflikt.

Format debaty zakłada aktywną komunikację gości z audytorium. "Arena Idei" powstaje w przekonaniu, że debata jest obecnie jednym z najważniejszych mechanizmów zdobywania wiedzy, tworzywem opinii i źródłem przekonań obywateli.

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24