Tim Robbins z Kryształowym Globusem. W Karlowych Warach tłoczno od Polaków

Zwiastun filmu Pawła Maślony "Atak paniki"
Zwiastun filmu Pawła Maślony "Atak paniki"
Akson Studio
Dwa polskie filmy w głównym konkursieAkson Studio

W Karlowych Warach trwa 53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Kryształowego Globusa za całoształt dokonań odebrał już Tim Robbins. Festiwalowa publiczność zobaczy aż 10 polskich filmów - dwa w konkursie głównym: "Atak paniki" Pawła Maślony oraz koprodukcję "Kawki na drodze" Olmo Erzu. Do konkursowej sekcji "East of the West" trafiły "53 wojny" Ewy Bukowskiej oraz "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. Festiwal potrwa do 7 lipca.

Prezydent Festiwalu Jiří Bartoška, otwierając 53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, w swoim przemówieniu odnotował 100-lecie powstania Czechosłowacji i podkreślił znaczenie imprezy jako jednego z najstarszych wydarzeń kulturalnych w historii Czech.

Odbierając nagrodę, brytyjski aktor i reżyser Tim Robbins przypomniał znane osobistości czeskiej kultury, takie jak Václav Havel, Karel Čapek czy Miloš Forman.

- Jestem wdzięczny, że mogłem w tym miejscu upamiętnić dzieło Milosa Formana, człowieka, który wpłynął na cały przemysł filmowy. Dla mnie było to spełnienie marzeń - spotkałem inspirującego artystę, który nie godził się na jakiekolwiek kompromisy - podkreślił.

Robbins zachęcił publiczność do walki o tolerancję, wolność i postęp w duchu Nelsona Mandeli i Vaclava Havla oraz "porzucenie wszelkich trendów, które przeciągają nasze społeczeństwo z powrotem w stronę upiornej przeszłości".

Festiwal w Karlowych Warach uchodzi od początku istnienia za jedno z ważnych wydarzeń promujących konsekwentnie ideę tolerancji i wolności.

Festiwal uczcił pamięć zmarłego niedawno Milosa Formana, zdobywcę dwóch Oscarów w kategorii "najlepszy film", przypominając jego głośny obraz jeszcze sprzed hollywoodzkiego okresu - "Miłość blondynki". Czeska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Carla Davisa zagrał partytury z najgłośniejszych filmów Formana, m.in. z "Lotu nad kukułczym gniazdem", "Hair", czy "Amadeusza".

Polacy w głównym konkursie

Czeski festiwal zawsze był łaskawy dla polskiego kina, w tym roku jednak liczba naszych produkcji jest rekordowa. W sumie jest ich bowiem aż 10, z czego dwie w głównym konkursie. Najbardziej liczymy na to, iż tegoroczne jury doceni brawurowy obraz Pawła Maślony "Atak paniki" porównywany do argentyńskich "Dzikich historii" Damiana Szifrona.

Ta mistrzowsko prowadzona wielowątkowa, mozaikowa opowieść, w której bohaterowie - m.in. autorka kryminałów randkująca z byłym mężem, powracające z wakacji małżeństwo, internetowa gwiazda porno, panna młoda w zaawansowanej ciąży i uzależniony od hazardu kelner - wpadają w wir szalonych zdarzeń, które radykalnie odmienią ich życie. W filmie wystąpili m.in. Magdalena Popławska, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Grzegorz Damięcki, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

Obraz Maślony zdobył na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej - Magdaleny Popławskiej, na festiwalu w Koszalinie Młodzi i Film wyróżnienie za najlepsza muzykę dla Radzimira Dębskiego, a ponadto Nagrodę Dziennikarzy.

Z kolei czesko–słoweńsko-polska produkcja "Kawki na drodze" Olmo Erzu, która na festiwalu będzie miała swoją premierę, jest zapowiadana przez twórców jako "film drogi, opowiadający o sile chłopięcej przyjaźni". Opowieść rozpoczyna się na komisariacie policji, podczas przesłuchania trzynastolatka podejrzanego o uprowadzenie samochodu. Młody bohater samodzielne przejechał nim przez całe Czechy.

Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z firmy Koskino, muzykę skomponował Paweł Szamburski, a za całość postprodukcji odpowiadało DI Factory.

Filmy powalczą o Kryształowy Globus wraz z innymi 11 tytułami ze świata.

Kadr z filmu "Atak paniki"Akson Studio

Debiuty zdolnych Polek

W prestiżowej sekcji "East of the West", dedykowanej twórcom filmów debiutanckich (lub drugich obrazów), zobaczymy także dwa polskie filmy - oba wyreżyserowane przez kobiety (choć drugi z filmów współreżyserował mężczyzna). W tym roku ta sekcja poszerzyła swoją formułę. Będzie można w niej obejrzeć debiuty i drugie filmy już nie tylko z Europy Środkowej i Wschodniej, jak dotąd, ale również z Azji.

Pierwszy z polskich filmów to obraz Ewy Bukowskiej - znanej aktorki, która debiutuje jako reżyserka, z Magdaleną Popławską i Michałem Żurawskim w rolach głównych. Publiczność zobaczy go w niedzielę - 1 lipca. Jest to adaptacja autobiograficznej książki Grażyny Jagielskiej, (żony Wojciecha Jagielskiego), "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym". Żurawski gra w nim Witka, reportera wojennego, Magdalena Popławska wciela się w rolę jego żony, która ciężko znosi to, że mąż większość czasu spędza w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi. Stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka bierze górę nad wszystkim innym.

Film miał swoja premierę na festiwalu Młodzi i Kino w Koszalinie, a Magdalena Popławska (to kolejny obraz z jej udziałem w Karlowych Warach) odebrała nagrodę - Jantara za główną rolę kobiecą. Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego w Koszalinie dla filmu pełnometrażowego przypadła natomiast Bukowskiej.

Z kolei polsko-macedońsko-czeski film Klary Kochańskiej (laureatki wielu prestiżowych nagród za krótkometrażowe "Lokatorki") i Kaspra Bajona "Via Carpatia", to opowieść o młodym małżeństwie - Piotrze i Julii, których spotykamy tuż przed wyjazdem na urlop. Ich plany pokrzyżuje matka mężczyzny, która prosi syna, by sprowadził do domu ojca - uchodźcę, od kilku miesięcy przebywającego w jednym z greckich obozów. W ten właśnie sposób, zamiast na luksusowe wakacje, małżeństwo rusza w męczącą podróż, podczas której będzie musiało odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań. Główne role grają Julia Kijowska i Piotr Borowski.

Pierwszy, premierowy pokaz filmu miał już miejsce 30 czerwca.

Polskim producentem filmu jest firma MD4 i Agnieszka Kurzydło. Koproducentem obrazu jest firma Kijora Film. Autorami zdjęć do filmu są Zuzanna i Julian A. Ch. Kernbach.

Kadr z filmu Ewy Bukowskiej "53 wojny"Next Film

Jeszcze więcej polskich filmów

W Karlowych Warach polskie filmy zostaną pokazane także w sekcjach pozakonkursowych. W prestiżowym cyklu Horizons, prezentującym wybrane pozycje z największych światowych festiwali, obejrzymy "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego, nagrodzoną za reżyserię na festiwalu w Cannes, a także docenionego na Berlinale rosyjsko-polsko-serbskiego "Dowłatowa" w reż. Aleksieja Germana. Elena Okopnaya odpowiedzialna w filmie za kostiumy została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Plakat promujący film "Via Carpatia"mat.prasowe

W sekcji "Future Frames: The New Filmmakers To Follow" zaprezentowany zostanie także krótkometrażowy film fabularny "Sweet Home Czyżewo" Jakuba Radeja o chłopaku wracającym do rodzinnego miasteczka po kilkuletniej emigracji.

W sekcji "Another View", pokazującej filmy o wyjątkowych walorach artystycznych, wśród 29 produkcji z całego świata znajdą się aż 3 tytuły współfinansowane przez PISF: prezentowana w Cannes i świetnie tam przyjęta "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, "Nina" Olgi Chajdas oraz koprodukcja "Litość" w reżyserii Babisa Makridisa. W ramach sekcji "KineDok 4" odbędzie się pokaz dokumentu "Okupacja 1968". Film składa się z pięciu etiud stworzonych przez pięciu reżyserów z pięciu krajów. Autorką polskiej etiudy "Piszę do ciebie, kochanie" jest Magdalena Szymków.

Do tej pory, główna nagroda festiwalu w Karlowych Warach Kryształowy Globus dwukrotnie trafiła do twórców polskiego filmu. Po raz pierwszy w 1948 zdobyła ją Wanda Jakubowska za film "Ostatni etap". Ponad pół wieku później powędrowała ona w ręce Krzysztofa Krauzego za "Mojego Nikifora". Obraz robił wtedy bank z nagrodami zdobywając m.in. prócz Kryształowego Globusa dla najlepszego filmu, nagrodę za reżyserię oraz dla aktorki pierwszoplanowej - Krystyny Feldman.

Autor: kob//kg / Źródło: KVIFF, PISF, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze został postrzelony policjant. Trwa akcja ratunkowa.

Policjant postrzelony w bramie. "Trwa walka o życie"

Policjant postrzelony w bramie. "Trwa walka o życie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każdy, kto dokonywał tego wyboru wiedział, że oni naprawdę są obaj świetni. Jeśli ktoś głosował na Rafała Trzaskowskiego to z pełnym przekonaniem i z wielkim żalem, że nie może głosować na obu - powiedział po ogłoszeniu wyniku wyborów Donald Tusk. Dopytywany przez dziennikarzy, na kogo oddał głos, odparł, że "przewodniczący zawsze jest neutralny".

Jak zagłosował Tusk? Odpowiada

Jak zagłosował Tusk? Odpowiada

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu zwycięstwa w prawyborach KO. Podkreślił, że ich wynik go nie zaskoczył. Radosławowi Sikorskiemu przekazał wyrazy szacunku za determinację. Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że nie jest zaskoczona wynikiem głosowania, a zdaniem Marka Sawickiego z PSL to dowód na to, że "Trzaskowski ma wewnątrz swojego środowiska silną pozycję". - Dobrze, że znamy już kandydata partii rządzącej. Reprezentuje on poglądy przeciwne do naszych w większości kwestii. Uważamy, że mamy szansę z nim wygrać - powiedział jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i silnym wiatrem. Synoptycy ostrzegają też przed marznącymi opadami, które mogą spowodować, że na drogach pojawi się gołoledź.

Cztery pogodowe zagrożenia. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Cztery pogodowe zagrożenia. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Parlament Nikaragui przyjął projekt zmian konstytucji proponowanych przez prezydenta Daniela Ortegę. Zakłada on wydłużenie kadencji szefa państwa i stworzenie stanowiska "współprezydentów". Według mediów jest ono szykowane dla Ortegi i jego żony, wiceprezydentki Rosario Murillo. Opozycja twierdzi, że to próba legalizacji "władzy absolutnej".

"Instytucjonalizują nepotyzm i represje". "Współprezydenci" na drodze do "władzy absolutnej"

"Instytucjonalizują nepotyzm i represje". "Współprezydenci" na drodze do "władzy absolutnej"

Źródło:
PAP

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach na urząd prezydenta RP. Jeśli zostanie wybrany, wygaśnie jego mandat prezydenta Warszawy. Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji obejmie stery w stolicy.

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach na prezydenta RP. Jeśli wygra, ktoś będzie musiał zastąpić go na fotelu prezydenta Warszawy. O możliwość kandydowania w przedterminowych wyborach na to stanowisko był pytany pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński.

"Dziś mam swoje zadania, muszę je realizować, ale Warszawa to piękne miasto"

"Dziś mam swoje zadania, muszę je realizować, ale Warszawa to piękne miasto"

Źródło:
PAP

Brytyjskie służby przeprowadziły w sobotę kontrolowaną eksplozję w pobliżu stacji kolejowej Euston w centrum Londynu - poinformowała londyńska policja. Powodem akcji był "podejrzany pakunek" pozostawiony na stacji.

"Podejrzany pakunek" na stacji kolejowej. Policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję

"Podejrzany pakunek" na stacji kolejowej. Policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję

Źródło:
Reuters

Gdyby Ukraina miała "swoje Redzikowo", byłaby w zdecydowanie lepszej sytuacji - mówił w programie "Wstajesz i weekend" redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma. W czwartek siły rosyjskie użyły do ataku na miasto Dniepr pocisku balistycznego średniego zasięgu Oriesznik, o czym poinformował sam prezydent Władimir Putin. Broń ta może przenosić głowice nuklearne. - Z całą pewnością jest to waga ciężka, jest to pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych - dodał Cielma, oceniając możliwości tej rakiety.

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Zimowa aura szybko opuści Polskę. Czeka nas duże ocieplenie. Po weekendzie temperatura dojdzie aż do 15 stopni Celsjusza. Śnieg zostanie tylko w górach, a padać będzie jedynie deszcz.

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt tysięcy domów i firm w Irlandii zostało w sobotę pozbawionych prądu po uderzeniu burzy Bert. Skutki gwałtownej pogody odczuwa też Wielka Brytania, gdzie zamknięte zostały niektóre drogi i nie kursują pociągi. Meteorolodzy ostrzegają przed śnieżycami, ulewami i silnym wiatrem.

"Zdarzenie powodujące wiele zagrożeń" na Wyspach

"Zdarzenie powodujące wiele zagrożeń" na Wyspach

Źródło:
Reuters, PAP, Met Office

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Ogłoszono zwycięzcę prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem ugrupowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski. - Zwycięzca uzyskał 74,75 procent głosów - przekazał Donald Tusk.

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Źródło:
TVN24

Akceptuję wynik prawyborów. Wzywam wszystkich, którzy na mnie głosowali do bezwarunkowego poparcia kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego - oświadczył w sobotę Radosław Sikorski. - Rafale, walcz, walcz, walcz i wygraj! - wykrzyknął, zwracając się do zwycięzcy.

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Źródło:
TVN24 GO

"Halo, jest tu ktoś? Wychodzimy, idziemy" - słychać na nagraniu udostępnionym przed policję. Funkcjonariusze z Bydgoszczy wyważyli drzwi, weszli do zadymionego mieszkania i wynieśli dwie osoby, które nie były w stanie się poruszać. Wszystko zarejestrowała policyjna kamera.

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Źródło:
KWP Bydgoszcz/TVN24

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem na warszawskiej Ochocie policja oraz pogotowie ratunkowe interweniowały wobec agresywnego mężczyzny, który zaczepiał przechodniów i zatrzymywał samochody. Został obezwładniony przez policjantów. Ratownicy zabrali go do szpitala.

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Północnokoreańscy żołnierze zostali zauważeni w okupowanym Mariupolu i na okupowanych terenach obwodu charkowskiego - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i armii ukraińskiej.

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Źródło:
CNN, Defense Express

Wołodymyr Zełenski poinformował, że na jego polecenie minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr. Wcześniej o tym, że Ukraina dąży do pozyskania środków obrony przed pociskami międzykontynentalnymi napisała agencja Interfax-Ukraina.

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

Źródło:
PAP

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

35 lat temu uchwalono Konwencję o Prawach Dziecka. Z tej okazji powołano parlamentarno-społeczny projekt "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Jak oznajmiła szefowa komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa, "ma on ulepszyć jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi".

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl