Rusza czwarta edycja projektu edukacyjnego "Opowiem ci o wolnej Polsce" organizowanego m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie mają w nim za zadanie zaprezentować relacje świadków historii i utrwalić je dla kolejnych pokoleń.
- Nie zapomnę takiego momentu, kiedy ze swoim pięcioletnim synem szedłem na spacer. Weszliśmy do sklepu spożywczego „Społem". Na ladzie, takiej z zamrażarką, było pełno cukierków. W pewnym momencie dziecko do mnie powiedziało: „Tatusiu, kup mi te cukierki. Jak ja mogłem temu dziecku wytłumaczyć, że mimo iż mam pieniądze, nie mogę tych cukierków kupić, bo mi się kartki skończyły (…) jak zaczął płakać, uświadomiłem sobie, że nie pozwolę na to, żeby był on tak dalej traktowany. To też jedna z moich wewnętrznych decyzji, które spowodowały, że się zaangażowałem w cały ruch budowy „Solidarności” - to jedną z kilkuset relacji, jakie w ciągu ostatnich lat zostały zebrane w ramach projektu edukacyjnego „Opowiem ci o wolnej Polsce”.
W latach 2007-2010 uczestniczyło w nim ponad tysiąc szkół, których uczniowie dotarli do osób pamiętających wydarzenia lat 1939-1989, związane z ruchami wolnościowymi – od konspiracji lat II wojny światowej po podziemie solidarnościowe
Film, wystawa, strona internetowa
W tym roku projekt odbywa się po raz kolejny. Praca nad nim może być organizowana w ciągu jednego semestru lub w ciągu całego roku szkolnego. Zadaniem uczniów jest przeprowadzić wywiady z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się istniejącym systemom władzy w latach 1939–1989.
Spotkanie ze świadkiem powinno być zarejestrowane w formie audio lub video, a następnie opracowane w formie pisemnej. Uczestnicy projektu mają także upowszechnić wiedzę o tych wydarzeniach – np. zorganizować wystawę, przygotować spektakl, film bądź audycję radiową, opracować artykuł prasowy, stworzyć stronę internetową. Uroczysta prezentacja efektów projektu odbędzie się w czerwcu 2011 roku.
Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie http://www.ipn.gov.pl/opowiem
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: IPN