Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław - zakwalifikowały się na tak zwaną krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłosił w środę w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Minister dziękował obecnym na uroczystości reprezentantom wszystkich kandydujących miast za wysoki poziom złożonych wniosków prezentacji.
- Udowodnili, że kultura jest niezwykle ważna dla poprawy wizerunku ich miast - podkreślił Zdrojewski.
Ciężki wybór Rady UE
Wyboru miast zakwalifikowanych do II etapu konkursu dokonała specjalnie powołana Komisja Selekcyjna, w skład której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz ministra kultury.
Ogłoszenie wyników II
Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław miasta zakwalifikowane do następnego etapu konkursu
Oprócz polskich miast, do tytułu kandydują miasta hiszpańskie: Alcalá de Henares, Burgos, Cáceres, Kordowa, Cuenca, Malaga, Oviedo-Gijón-Avilés (wspólnie), Pampeluna, San Sebastián, Santander, Segowia, Tarragona i Saragossa. W tym roku Stolicami Kultury są: Essen/Zagłębie Ruhry (Niemcy), Pecz (Węgry), Stambuł (Turcja). Więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby polskie miasto, dzieliło tytuł z hiszpańskim.
Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.
Tytuł
Europejska Stolica Kultury to miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa.
W większości przypadków miasta starają się wykorzystać tę okazję i związane z nią fundusze (po 1,5 mln euro od UE w 2010 r.) na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, tak by mogły przyciągnąć międzynarodową publiczność. Tytuł oznacza ogromny prestiż.
Źródło: PAP