Kultura i styl

Niezwykła podróż przez życie rosyjskiego noblisty. Renata Lis finalistką Nagrody Nike

Kultura i styl

Wydawnictwo Sic!Renata Lis nominowana za książkę "W lodach Prowansji

Listę tegorocznych finalistów Nagrody Literackiej Nike zamyka zbiór esejów "W lodach Prowansji" Renaty Lis. Książka "nie jest biografią w klasycznym sensie, to raczej pełna przygód i odkryć podróż przez życie Bunina na wygnaniu".

Transmisja z gali wręczenia nagrody 2 października na antenie TVN24 i w tvn24.pl.

"W lodach Prowansji" to pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina, rosyjskiego literata, poety i prozaika. Renata Lis, która po raz drugi nominowana jest do Nagrody Literackiej Nike. Po raz pierwszy nominowana była za swój literacki debiut, książkę z 2011 roku "Ręka Flauberta". Urodzona w 1970 roku Lis jest tłumaczką i pisarką. Ukończyła polonistykę oraz Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Ceniona za przekłady Gustave’a Flauberta, Iwana Bunina i Jeana Baudrillarda (za tłumaczenie eseju "Ameryka" tego ostatniego otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

"Pełna przygód i odkryć podróż przez życie Bunina"

"W lodach Prowansji" nie jest typową książką biograficzną, ani tym bardziej analizą literaturoznawczą twórczości pierwszego rosyjskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Jury Nagrody Nike zakwalifikowało książkę jako zbiór esejów. Autorka książki podkreśla w jej wstępie, że punktem wyjścia jej opowieści są lata 1940-1944 w życiu pisarza. Jednak żeby wyjaśnić złożoność postaci Bunina, w tekście wraca do faktów z różnych momentów w biografii rosyjskiego pisarza.

Wartością "W lodach Prowansji" jest fakt, że autorka korzysta z wielu niepublikowanych w Polsce lub nietłumaczonych na polski tekstów rosyjskiego noblisty. Lis podjęła się próby opisu relacji małżeństwa Buninów i Galiny Kuzniecowej, którzy stworzyli miłosny trójkąt. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, co się stało z pieniędzmi z Nagrody Nobla.

Książka "nie jest biografią w klasycznym sensie, to raczej pełna przygód i odkryć podróż przez życie Bunina na wygnaniu" - czytamy w opisie wydawniczym. Lis korzystając z materiałów archiwalnych, buduje w swoich esejach narrację podobną tej, występującej w powieściach non-fiction.

100 tys. zł dla najlepszej książki roku

Nagroda Literacka Nike w tym roku zostanie przyznana po raz 20. Jest to wyróżnienie za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić, nie można jej też nie przyznać. Lista 20 nominowanych została ogłoszona w maju. Na początku września z dwudziestki jury wybiera siedmiu finalistów. Codziennie przedstawiamy jednego z nich. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wydawnictwo Sic!

Pozostałe wiadomości