Kiedy mama małego Lwa rozejrzała się po szpitalnej sali, w której leżał jej syn, zauważyła, że na wielu urządzeniach przyklejone jest czerwone serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Walkę o życie i zdrowie chłopca udało się wygrać, a teraz pani Justyna z dziećmi wspiera Orkiestrę.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Jak tłumaczy mama chłopca, Lew jest wcześniakiem urodzonym w 32. tygodniu ciąży. - Niby na ostatniej prostej, bo tylko (albo aż) osiem tygodni wcześniej. Natomiast urodził się w domu. Nie było to zaplanowane, nie było lekarza, ratowników medycznych, byliśmy tylko ja, mąż i dzieciaki. Mąż wezwał karetkę, potem się okazało, ze trzeba wezwać drugi zespół do mnie, bo pierwszy reanimował Lewka – wspomina kobieta.
Chłopczyk został przetransportowany helikopterem do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. - Ja zostałam przetransportowana karetka do innego szpitala. Dopiero później zobaczyłam syna, bo to były jeszcze czasy covidu – mówi pani Justyna.
Ponad miesiąc w szpitalu
Lew spędził 37 dni w szpitalu. Najpierw przez 18 dni leżał w inkubatorze, potem został przeniesiony na OIOM, aż wreszcie trafił na Oddział Patologii Noworodka. Ostatnie siedem dni był z mamą w pokoju dla matki i dziecka. – Tam zaczęliśmy się poznawać i tworzyć wspólną przyszłość – opisuje pani Justyna.
Kiedy sytuacja się ustabilizowała i znikło zagrożenie dla życia Lwa, mama chłopca zaczęła rozglądać się po sali, w której leżał jej syn. – Zauważyłam, że na wielu sprzętach jest to serduszko. Cieszę się, że Jurek Owsiak pomaga szpitalom – zaznacza.
Sama też wspiera tę inicjatywę jak może. - Jako nastolatka byłam wolontariuszem WOŚP-u, teraz uczę tego moje dzieci, że warto nawet małymi kwotami wspierać WOŚP, bo jeśli wszyscy się zintegrujemy i wrzucimy do puszki nawet małe kwoty, to powstanie wielka kwota, która Jerzy Owsiak będzie mógł przeznaczyć na wyznaczony przez siebie cel – mówi.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24