"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej znalazły się na opublikowanej we wtorek liście 49 tytułów, które ubiegać się będą o 31. Europejskie Nagrody Filmowe.
Europejska Akademia Filmowa (EFA) i EFA Productions ogłosiły we wtorek na swojej stronie internetowej pełną listę 49 filmów, które ubiegać się będą o 31. Europejską Nagrodę Filmową w kategorii pełnometrażowych filmów fabularnych.
Jak poinformowała EFA, "lista, na której reprezentowanych jest 35 państw europejskich, po raz kolejny udowadnia ogromną różnorodność kina europejskiego".
Na długiej liście EFA znajdują się trzy filmy polskich twórców: "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, "Fuga" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej. Szansę na nagrody mają również polskie koprodukcje, m.in. "Dowłatow" w reżyserii Aleksieja Germana Jr., "Oiktos" w reżyserii Babisa Makridisa i "Der Hauptmann" w reżyserii Roberta Schwentke.
Opowieść o miłości niemożliwej
Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego, który podbił serca międzynarodowej krytyki i publiczności, to koprodukcja francusko-polsko-brytyjska.
"Zimna wojna" to opowieść o miłości tak toksycznej, że aż niemożliwej. Wiktor (Tomasz Kot) poznaje Zulę (Joanna Kulig) w 1949 roku podczas przesłuchań do nowo powstającego zespołu ludowego "Mazurek". Grupa ma być peerelowską wizytówką kulturalną. Mężczyzna angażuje Zulę do zespołu. Nie ukrywa swoich intencji - ma zamiar ją uwieść. Rodzi się między nimi wieloletni romans.
Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się do życia Europie. W ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku.
Pawlikowski napisał scenariusz do filmu wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim, we współpracy z Piotrem Borkowskim. Ekipa kręciła "Zimną wojnę" w Polsce, we Francji i Chorwacji.
"Zimna wojna" miała swoją premierę światową podczas tegorocznego MFF w Cannes. Był to pierwszy film polskiego reżysera od czasów "Pianisty" Romana Polańskiego w 2002 roku i pierwszy polskojęzyczny od "Przesłuchania" Ryszarda Bugajskiego w 1990 roku, który znalazł się w Konkursie Głównym canneńskiego festiwalu.
Mroczna opowieść autorki "Córek dancingu"
"Fuga" to druga pełna fabuła w dorobku Agnieszki Smoczyńskiej, która podbiła świat rewelacyjnym debiutem "Córki dancingu".
Smoczyńska we współpracy z aktorką Gabrielą Muskałą, która zagrała główną rolę oraz napisała scenariusz, tworzy mroczną i tajemniczą opowieść, pełną intensywnych emocji. Kinga (w tej roli Muskała) w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła z życia swojej rodziny na blisko dwa lata. Po powrocie nazywa się Alicja i zmaga się z amnezją. Jednak Alicja nie chce wracać do swojego poprzedniego życia.
"Fuga" premierowo została pokazana w ramach w canneńskiej prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki.
Słodko-gorzki krajobraz Polski
"Twarz" to najnowszy film jednej z najbardziej docenionych polskich reżyserek - Małgorzaty Szumowskiej.
Jest to baśniowa satyra na polskie prowincjonalne przywary. Szumowska stworzyła obraz społeczności, która zamknięta jest na inność, a jej życie toczy się wedle reguł zrytualizowanej, bezrefleksyjnej religijności.
Jacek, główny bohater filmu, po nowatorskiej operacji, wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować, więc staje się dla nich kimś obcym.
W rolach głównych w "Twarzy" wystąpili Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik oraz Małgorzata Gorol.
Reżyserka wyróżniona została Srebrnym Niedźwiedziem - Grand Prix Jury podczas tegorocznego Berlinale. Na drugą co do ważności nagrodę berlińskiego festiwalu polska kinematografia czekała aż 36 lat. Do tej pory jedynymi polskimi laureatami tego wyróżnienia byli: Roman Polański za "Wstręt" w 1965 roku i Wojciech Marczewski za "Dreszcze" w 1982 roku. Szumowska jest piątą kobietą w historii tej nagrody. Oprócz Polki otrzymały ją: Agnes Varda, Kira Muratowa, Pernille Fischer Christensen i Maren Ade.
Nominacje w listopadzie
Przez kilka najbliższych tygodni ponad 3500 członków Europejskiej Akademii Filmowej zagłosuje na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka oraz najlepszy scenarzysta.
Krótka lista nominacji do nagród EFA zostanie ogłoszona 10 listopada podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego w Sewilli.
Ośmioosobowe jury podejmie decyzje o nagrodach w kategoriach: operator filmowy, montażysta, scenograf, projektant kostiumów, fryzjer i wizażysta, kompozytor, realizator dźwięku i - po raz pierwszy w nowej kategorii - twórca efektów wizualnych. Gala wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.
Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej została ustanowiona w 1988 r. Zgodnie z założeniami jej twórców miała stanowić przeciwwagę wobec amerykańskich Oscarów i stać się główną nagrodą filmową zjednoczonej Europy.
Autor: tmw//kg//kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat