Tu romansowała Coco Chanel. Teraz dom jest na sprzedaż

Ciekawostki

Aktualizacja:
Sotheby's International RealtyW rezydencji jest siedem sypialni

Słynna "La Pausa", posiadłość na Francuskiej Riwierze, która przez 24 lata należała do Coco Chanel jest na sprzedaż. Projektantka mieszkała tam m.in. ze swoim kochankiem, brytyjskim księciem Westminster, bywali u niej m.in. Strawiński, Cocteau, Picasso, Dali, Visconti. Choć willa wymaga renowacji, to ze względu na sławę, wyceniono ją aż na 50 mln dolarów.

Willa leży nad Morzem Śródziemnym (fot 

Piękna rezydencja "La Pausa" leży w miejscowości Roquebrune Cap Martin na Lazurowym Wybrzeżu. W 1928 roku wybudowała ją Coco Chanel, najsławniejsza projektantka mody minionego stulecia, która fascynuje do dziś.

Dom w stylu Belle Epoque zaprojektował ceniony wówczas architekt Robert Streitz, ale Chanel brała czynny udział na wszystkich etapach jego powstawania. Poprosiła go, by odtworzył kilka elementów cysterskiego klasztoru z Aubazine, w którym znajdował się sierociniec, gdzie spędziła dzieciństwo. Kamienne schody, sklepienie sufitu i dziedziniec z krużgankiem miały jej o tym przypominać.

Luksus i elita

"La Pausa" była letnią rezydencją Coco Chanel od 1929 do 1953 roku (fot 

Wnętrze właścicielka wyposażyła w meble hiszpańskie i prowansalskie z XVIII wieku. "Chanel miała wspaniałe poczucie luksusu i wyśmienity smak" - tak opisał willę amerykański pisarz Roderick Cameron w "The Golden Riviera".

Lampy nosiły zdobienia w kształcie herbu Westminsteru, na cześć jej ówczesnego kochanka księcia Westminster, Hugh Grosvenora, bajecznie bogatego królewskiego kuzyna. Obsypywał ją ekstrawaganckimi klejnotami i kosztownymi dziełami sztuki, podarował jej także działkę, na której postawiła "La Pausę". Przez 10 lat była letnią rezydencją pary. Książę był tak zakochany w Coco, że chciał się z nią zaręczyć, przymykając oczy na jej niskie pochodzenie, pod warunkiem, iż obdarzy go męskim potomkiem.

Okratowany dziedzinec willi miał przypominać Coco Chanel sierociniec, w którym spędziła dzieciństwo (fot 

Gdy para rozstała się, projektantka mieszkała w Roquebrune Cap Martin jeszcze do 1953 roku. Na pytanie, dlaczego nie poślubiła księcia, powiedziała tylko: - Było kilka księżnych Westminster. Chanel jest tylko jedna.

Gościła u niej elita: politycy, artyści, muzycy, pisarze i malarze, m.in. Strawiński, Cocteau, Picasso, Dali, Bonnard, Visconti. Ulegali jej czarowi, bo gardziła hipokryzją, grą pozorów elitarnego towarzystwa, łamała zasady i na każdym kroku podkreślała swoją duchową i estetyczną niezależnością.

W 1953 roku sprzedała "La Pausę" Emery'emu Revesowi, agentowi literackiemu i kolekcjonerowi sztuki. Lista jego gości też robi wrażeni: Greta Garbo, książę i księżna Monako, Arystoteles Onassis, a zwłaszcza Winston Churchill, który w willi często bywał, zajmując najwyższe piętro, a w ogrodzie malował obrazy.

Z widokiem na Morze Śródziemne

Teraz willa jest na sprzedaż. I choć wymaga remontu, jej cena nie jest niska - ze względu na sławę wyceniono ją na 50 milionów dolarów.

Jak informuje sprzedawca – dom aukcyjny Sotheby's International Realty – "La Pausa" ma 3 pietra i 100-metrową piwnicę, w której jest kuchnia, salonik i sypialnie pracowników. Parter o powierzchni 360 metrów kwadratowych to główna mieści hall, wielką salę, jadalnię, bibliotekę, pokój dzienny i biuro. Jest tu również letnia kuchnia z drewnianym piecem do pizzy i pokój do snookera. W centralnej części dom otwiera się na wielki ogród.

Choć Coco Chanel nie żyje od 41 lat, jej dom mody wciąż jest jednym z najbardziej wpływowych na świecie (fot 

Na piętra prowadzą schody z antresolą, a tam znajduje się pięć dodatkowych pokoi z sypialniami i łazienkami. Całość ma ok. 930 m kwadratowych.

Willa jest położona na zboczu, nad Morzem Śródziemnym, na plażę prowadzi prywatna ścieżka. Ponadto przed domem jest basen.

Teren wokół to 4-hektarowy ogród obsadzony 350 drzewami oliwnymi i mimozami, ozdobiony stokrotkami, lawendą, rozmarynem i żywopłotami. W 2007 roku ogród zainspirował perfumiarza domu mody Chanel, Jacquesa Polge, do stworzenia zapachu "28 La Pausa".

Dom oddalony jest zaledwie o 45 minut drogi od lotniska w Nicei, 10 minut od Monako i 20 minut od granicy Włoch.

- "Villa La Pausa" to wspaniały obiekt o międzynarodowej sławie. To prawdziwy kawałek historii Lazurowego Wybrzeża - ocenia Maria McLean z Sotheb'sy, która zajmuje się sprzedażą.

Agnieszka Kowalska

Źródło: tvn24.pl, "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: Sotheby's International Realty