Ojciec komórki wspomina po 40 latach: Żartowaliśmy, że każdy dostanie numer po urodzeniu
3 kwietnia 1973 inżynier firmy Motorola, Martin Cooper, odbył pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy. Zadzwonił wtedy do Joela Engela z konkurencyjnej firmy Bell Labs i powiedział: "Joel, tu Marty. Dzwonię do ciebie z telefonu komórkowego, z prawdziwego, mieszczącego się w dłoni, przenośnego telefonu komórkowego".
Telefon ten, nazwany Motorola DynaTAC 8000x, ważył 1133 gramów, a bateria wystarczała na 20 minut rozmowy, niemniej jednak dawało się go złapać jedną ręką i prowadzić rozmowę nie będąc "uwiązanym" do kabla wystającego ze ściany.
Jedno potknięcie i "Star Trek"
Doktor Martin Cooper kilka lat przed przeprowadzeniem tej konwersacji rozmawiał przez tradycyjny telefon i potknął się o kabel. W tym samym czasie w telewizji emitowano popularny wtedy serial science-fiction "Star Trek", gdzie jeden z głównym bohaterów, kapitan James T. Kirk, rozmawiał przez komunikator pozwalający mu kontaktować się ze statkiem kosmicznym oddalonym nawet o wiele tysięcy kilometrów.
"Rozmawianie! Bez kabli!" - wspomina Cooper. To był moment, w którym dyrektor naczelny działu systemów w firmie Motorola uznał, że tego typu komunikacja jest nie tylko potrzebna, ale i możliwa.
Stworzenie bezprzewodowego telefonu stało się jego celem, choć minęło jeszcze kilka lat, zanim udało się przekształcić ideę w realny przedmiot.
"Nie odbierzesz, umrzesz"
Jak przyznał Cooper w rozmowie z dziennikarzem CNN, już w 1973 w firmie Motorola wszyscy wiedzieli, że każdy kiedyś będzie miał komórkę.
- Żartowaliśmy nawet, że przy urodzeniu każdemu będzie przypisywany numer telefonu. Jeśli nie odbierzesz, to umrzesz - opowiadał.
Wszędobylskie komórki
Erę połączeń komercyjnych rozpoczęła rozmowa z bratankiem Aleksandra Grahama Bella. Później, na przestrzeni lat telefony komórkowe ewoluowały. W 1996 roku powstał pierwszy telefon z klapką, a od 2007 roku mamy do czynienia z iPhone'nami.
W międzyczasie były jeszcze telefony samochodowe, dziś traktowane jako przeżytek, a w wielu miejscach zakazane nawet przez prawo.
Obecnie na całym świecie mamy 6 miliardów aktywnych komórek. Rosnącą popularnością cieszą się one również w krajach Trzeciego Świata.
Według Coopera zjawisko upowszechniania i udoskonalania telefonów komórkowych nie jest niczym nadzwyczajnym.
- Za 20 lat wszystko będzie jeszcze prostsze. Być może telefon będziesz mieć w kolczyku, albo w nakładce za uchem, a może już wszczepiony pod skórę tak, żebyś jedną myślą mógł zadzwonić do wybranej osoby? - zastanawiał się.
Autor: aop,dp//ja/kdj / Źródło: tvn24.pl, CNN
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Widać wyraźnie, że dla PiS-u władza to nie jest środek do osiągnięcia celu. Władza to jest cel, władza za wszelką cenę - mówił w TVN24 europoseł, były premier Leszek Miller. Ocenił też, że PiS "zaczął się bać ulicy" i "nie chce organizować dużych wydarzeń politycznych, gdzie otoczenie jest niesprawdzone, nieprzygotowane".
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Miller: PiS zaczął się bać ulicy. To oznaka słabości, a nie mocy
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ads//mm
- Źródło:
- TVN24
Eksperci Fundacji Batorego wystosowali list do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej "o pilne rozważenie wprowadzenia obowiązku korzystania z dwóch spisów z rejestru wyborców" na potrzeby wyborów parlamentarnych oraz referendum wyznaczonych na 15 października. Według nich, przyjęta przez PKW interpretacja przepisów "narusza normy prawa konstytucyjnego, a w szczególności ingeruje w gwarancje uczestników postępowania wyborczego i referendalnego przed zachowaniem w tajemnicy swoich preferencji politycznych".
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Fundacja Batorego pilnie apeluje do PKW w sprawie tajności głosowania
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- js//mm
- Źródło:
- tvn24.pl
O kontrowersyjnych wypowiedziach Janusza Korwin-Mikkego i postulatach Konfederacji rozmawiali w "Kropce nad i" współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak i szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Bosak był pytany, czy wie, dlaczego Korwin-Mikke "tak bredzi". - Wiem. Pytałem o to - przyznał.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
"Wie pan, dlaczego Korwin-Mikke tak bredzi?" Krzysztof Bosak: wiem
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akr/kab
- Źródło:
- TVN24
Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby dzisiaj 32 procent Polaków, a na Koalicję Obywatelską 28,2 procent - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", którego wyniki opublikowano we wtorek. Jak podkreślono, po niedzielnym Marszu Miliona Serc w Warszawie KO zanotowała jednopunktowy wzrost poparcia.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Wybory 2023. Najnowszy sondaż partyjny. Jak zmienił się układ sił po Marszu Miliona Serc i konwencji PiS?
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- momo/kab
- Źródło:
- RMF24
Stelaż z banerem wyborczym Mariusza Kałużnego z Suwerennej Polski przewrócił się pod wpływem podmuchu wiatru na rynku w Chełmży. Runął tuż obok przechodzącej matki z małym dzieckiem.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Baner Mariusza Kałużnego, posła Suwerennej Polski, przewrócił się tuż obok dziecka w Chełmży
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akr/kab
- Źródło:
- tvn24.pl
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Jak oddać ważny głos? Czy trzeba wziąć udział również w referendum? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące nadchodzącego głosowania.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Wybory 2023. Ile dostaniemy kart? Czy trzeba wziąć udział w referendum?
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- pb//mro
- Źródło:
- tvn24.pl, isap.sejm.gov.pl, pkw.gov.pl
Polska 2050 złożyła w poniedziałek skargę na uchwałę PKW w sprawie referendum - poinformowali we wtorek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michała Kobosko oraz Stanisław Zakroczymski, pełnomocnik wyborczy Trzeciej Drogi. Ich zdaniem odnotowanie przez komisję odmowy pobrania karty referendalnej jest naruszeniem zasady tajności wyborów.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Polska 2050 złożyła skargę do Sądu Najwyższego na uchwałę PKW w sprawie referendum
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ks/kab
- Źródło:
- PAP