Ze świata

Ze świata

Na Węgrzech zakazano handlu w niedziele. Przedsiębiorcy protestują

Węgrzy mieli wczoraj ostatnią szansę zrobić zakupy w niedzielę. Od 15 marca wchodzą bowiem w życie nowe przepisy. Zdaniem rządu przybliży to Węgry do innych europejskich krajów, ale przedsiębiorcy protestują i uprzedzają, że może to się zakończyć redukcją zatrudnienia.

Tusk u Obamy. Czy POTEC przedstawi głos całej Europy?

POTUS to popularny w amerykańskich mediach skrót oznaczający najważniejszą osobę w państwie - President of the United States. Podobnie jak FLOTUS - brzmiący w polskich uszach niezbyt ładnie - akronim oznaczający pierwszą damę (first lady), czy też SCOTUS - Sąd Najwyższy. Blog korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego.

Szef eurogrupy: Grecja traci czas. Potrzeba reform

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ocenił w poniedziałek, że Grecja powinna jak najszybciej zacząć rozmowy z trojką na temat reform, które są warunkiem wypłaty kolejnej części pomocy finansowej. - Tracimy zbyt dużo czasu - ostrzegł.

Super Mario już działa. Są pierwsze efekty

Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności - poinformowała agencja dpa.

Dzielnica widmo. Moskiewskie centrum finansowe świeci pustkami

Budowa centrum finansowego w Moskwie rozpoczęła się ponad 20 lat temu, całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 12 mld dol. Znajdują się tam cztery z pięciu najwyższych wieżowców w Europie. Centrum miało dorównywać amerykańskiemu Wall Street oraz londyńskiemu City - pisze Business Insider. Problem w tym, że świeci pustkami i zamiast biznesmenów możemy spotkać tam... studentów, którzy w jednym z budynków stworzyli hostel.

Tusk: UE nie jest gotowa na zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Unia Europejska nie jest jeszcze gotowa na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji mimo nieustannych prowokacji prezydenta Władimira Putina - powiedział "New York Timesowi" szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Omówienie wywiadu dziennik zamieścił w poniedziałek.

Wzrosną ceny ropy? Szef OPEC przewiduje równowagę i większy popyt

- Światowy rynek ropy naftowej powróci do równowagi w drugiej połowie tego roku - stwierdził Abdalla El-Badri, sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Ceny surowca znacząco spadły w wyniku dziennej nadpodaży wynoszącej 2 mln baryłek.

"Ateny nadal nie rozumieją". Będą przyspieszone wybory parlamentarne w Grecji?

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), że przekazane przez rząd Grecji najnowsze propozycje reform są zdaniem KE niewystarczające. Minister finansów Grecji Janis Warufakis dopuszcza możliwość przeprowadzenia referendum lub wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jeśli partnerzy ze strefy euro odrzucą plany greckiego rządu w sprawie spłaty zadłużenia i aktywizowania gospodarki.

Pierwszy taki lot. Słoneczny samolot obleci cały świat?

Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował w poniedziałek z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczynając pierwszy lot dookoła świata. Celem pięciomiesięcznej podróży jest promowanie energii ze źródeł odnawialnych.

Kudrin: Rosja potrzebuje Coca-Coli i McDonald's

Były minister Finansów Rosji Aleksiej Kudrin stanął w obronie McDonald's i Coca-Coli, po tym jak Aleksiej Puszkow, szef komisji Dumy Państwowej ds. międzynarodowych zaapelował, by te dwa amerykańskie koncerny opuściły Rosję.

Azja zamiast Rosji. Polska żywność popłynie do Indii?

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozpocznie od poniedziałku wizytę w Indiach. Pojedzie na rozmowy ws. możliwości eksportu polskiej żywności na tamten rynek - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa. Rynek Indii polskie firmy oceniają jako perspektywiczny.

Gdzie pracować, wychowywać dzieci, żyć? Ranking 10 najlepszych miejsc na świecie

Bank HSBC przygotował coroczny raport, w którym wziął pod uwagę takie czynniki jak: szansę na zatrudnienie, wynagrodzenie, jakość życia, bezpieczeństwo i jakość opieki dla dziećmi. Dzięki "Expat Explorer survey" można spersonalizować swoje preferencje i sprawdzić, w którym kraju będzie nam żyło się najlepiej. Poniżej przedstawiamy generalną klasyfikację 10 krajów.

Unijna gospodarka ożywa. Oto trzy dowody

Walka z deflacją, niemrawym wzrostem gospodarczym, wysokim poziomem bezrobocia zwł. wśród młodych - sytuacja w Europie jest sporym obciążeniem dla światowej gospodarki. Pojawia się jednak kilka powodów, które mogą dodać otuchy samym Europejczykom.

Unia jednym głosem przed szczytem klimatycznym. Polska zadowolona

Państwa UE przyjęły formalne stanowisko przed mającym się odbyć pod koniec roku światowym szczytem klimatycznym w Paryżu. UE zobowiązuje się do redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 roku. Polska jest zadowolona z ostatecznych zapisów.

"Uber, Twitter, Facebook napędzają kolejną technologiczną bańkę". Inwestorzy znów stracą?

Uber, Twitter, Facebook siłą napędową nowego technologicznej banki. Czeka nas znowu to, co na początku lat 2000 lub coś "znacznie gorszego" - podkreśla miliarder i inwestor giełdowy Mark Cuban. Wówczas wielu inwestorów entuzjastycznie wykładało miliony dolarów na internetowe start-upy. Ale okazało się, że wiele z ówczesnych firm nie spełniło oczekiwań i ich wartość radykalnie spadła.

Pekin i Moskwa razem stworzą "Nowy Jedwabny Szlak"

Chiny zwiększą współpracę z Rosją m.in. w obszarze rozbudowy infrastruktury w Azji - ogłosił w niedzielę szef chińskiego MSZ Wang Yi. Zapewnił, że te stosunki gospodarcze "nie są skierowane przeciwko osobom trzecim".

Samochód od Apple'a rozpala wyobraźnię. Czy czeka nas rewolucja?

Apple wyprodukuje własny samochód? Na razie to plotki i spekulacje, ale niewykluczone, że gdy znajdzie się w nich ziarno prawdy, to technologiczny gigant zrewolucjonizuje rynek motoryzacji. Jednak, aby do tego doszło, potrzebne są nie tylko gigantyczne pieniądze, ale również odwaga i wizja jaką miał Steve Jobs.