Ze świata

Ze świata

Oto największe gospodarki w 2030 roku. USA poczują na plecach oddech Chin

Przygotujcie się na nowy gospodarczy układ sił. Za 15 lat Stany Zjednoczone nie będą już tak dominowały ekonomicznie jak obecnie, a wiele rynków wschodzących zyska na znaczeniu - wynika z prognoz amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Z kolei kilka z największych europejskich gospodarek mocno przyhamuje.

Kobiety na banknotach! Amerykanki apelują do Obamy

Eleanor Roosevelt, Harriet Tubman, Rosa Parks oraz Wilma Mankiller - to kandydatki do zajęcia miejsca Andrew Jacksona na banknotach 20-dolarowych. Uzyskały one największe poparcie w internetowym głosowaniu zorganizowanym przez grupę "Kobiety na 20-stkach". Jest to organizacja walcząca o umieszczenie wizerunku przedstawicielki płci pięknej na jednym z amerykańskich banknotów do 2020 roku. Apelują w związku z tym do prezydenta Obamy oraz Kongresu, by dokonał zmiany z okazji 100. rocznicy ratyfikacji 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Akt prawny z 1920 roku przyznawał bowiem czynne i bierne prawo wyborcze kobietom.

UE bez Wielkiej Brytanii? "To uderzyłoby w sam Londyn"

Na opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię ucierpiałby brytyjski handel, inwestycje bezpośrednie oraz płynność rynków finansowych. Nie bylibyśmy już tak atrakcyjnym miejscem - ocenia Brian Hillard, główny ekonomista Societe Generale w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem, choć ani handel, ani inwestycje nie zostałyby wstrzymane z dnia na dzień, Londyn odczułby poważne trudności ekonomiczne z tytułu wystąpienia z UE.

Bruksela chwali Kijów. Za reformy rynku gazu

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję parlamentu Ukrainy, który zatwierdził w czwartek reformę rynku gazu, dostosowującą ten rynek do zasad UE - poinformowała rzeczniczka KE ds. energii Anna-Kaisa Itkonen.

Obrzydliwie duże pieniądze. Najbogatsi Amerykanie zarabiają jeszcze więcej

Średnio 336 mln dolarów więcej niż rok wcześniej, zarobiło 400 osób odprowadzających największe podatki w USA - wynika z wyliczeń amerykańskiego urzędu skarbowego (IRS). W 2010 roku odprowadzający największe podatki zarobili średnio zaledwie 265 mln dolarów. Jak poinformował IRS, od średniej kwoty 336 mln dolarów zapłacono średni podatek w wysokości 56 mln dol.

Ceny ropy w Nowym Jorku bez zmian. Inwestorów interesuje Iran

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian, za to drożeje Brent na ICE - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,80 USD, po zwyżce o 1 centa.

Na Wall Street lekka huśtawka. Wystartował sezon wynikowy

Czwartek na Wall Street przyniósł w pierwszej części handlu spadki głównych indeksów po negatywnym przyjęciu przez rynek raportu kwartalnego producenta aluminium Alcoa. W drugiej części notowań nastroje się poprawiły i w efekcie sesja zakończyła się wzrostami.

Rafał Hirsch: 2015 rokiem rubla rosyjskiego

Rok 2014 był dla rosyjskiej waluty straszliwy. Kurs dolara w Moskwie skoczył z okolic 35 rubli na wiosnę do 80 rubli w połowie grudnia. W roku 2015 rubel jest najsilniejszą walutą świata. Od końca stycznia zyskał do walut obcych ponad 25 procent. Dolar w Moskwie dziś kosztuje już tylko 52 ruble.

Lewandowski: euro w Polsce po 2020 roku

- Rok 2020 plus - to najbardziej optymistyczny scenariusz wprowadzenia euro w Polsce - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat szef Rady Gospodarczej przy Premierze, Janusz Lewandowski. Zdaniem gościa Jolanty Pieńkowskiej, w sprawie przyjęcia wspólnej waluty kluczowy jest rachunek polityczny, a "w tej chwili trudno tu o porozumienie".

H&M walczy o los szwaczek w Bangladeszu i Indiach? Zapewnia, że są postępy

Połowa ubrań firmy do końca roku będzie szyta w fabrykach w Indiach i Bangladeszu, które poprawiły warunki pracy - poinformował Hennes & Mauritz. H&M jest drugą pod względem wielkości siecią odzieżową na świecie i zapewnia, że przykłada szczególną uwagę do przestrzegania praw szwaczek zwłaszcza po tym, gdy kilka lat temu pod murami Rana Plaza zginęło ponad 1100 pracowników.

Rosja testuje naszą solidarność, UE to przetrwa? Gościem programu "Świat" będzie Janusz Lewandowski

Polska podaje rękę Ukrainie - mówi polski prezydent w Kijowie i chce, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu. Tymczasem w Moskwie premier Grecji podaje rękę Władimirowi Putinowi. Czy europejska solidarność przetrwa trudną próbę? Gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" o godz. 20:20 będzie Janusz Lewandowski, były unijny komisarz do spraw budżetu i szef Rady Gospodarczej przy Premierze. Wieczorem na naszej antenie nie zabraknie również technologicznych nowinek i najważniejszych informacji z rynków.

Moskwa gra sankcjami. Ominie restrykcje dla Grecji?

Rosja nie może robić jakichkolwiek wyjątków dla pojedynczych krajów członkowskich ws. embarga na żywność - przypomniała w czwartek KE. Greckie media dzień po rozmowach w Moskwie premiera Aleksisa Ciprasa piszą jednak o możliwościach ominięcia restrykcji.