Ze świata

Ze świata

Co kombinuje Apple? Amerykanie kupili izraelską firmę

Koncern Apple za ok. 20 mln dolarów kupił izraelskiego producenta miniaturowych aparatów fotograficznych wykorzystywanych w smartfonach i tabletach, firmę LinX Computational Imaging Ltd - poinformował w środę amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Prezes obniżył sobie pensję o 90 proc. Żeby dać podwyżkę pracownikom

Dan Price, szef firmy Gravity Payments zrównał swoją pensję z zarobkami pozostałych pracowników - pisze CNN Money. Price chce mieć pewność, że wszyscy jego współpracownicy zarobią co najmniej 70 tys. dolarów w ciągu najbliższych trzech lat. A to dlatego, że, jak przeczytał, takie zarobki zapewniają poczucie szczęścia.

Imigranci w ogniu brytyjskiej kampanii. Cios od premiera Camerona?

Zniesienie przywilejów mieszkaniowych dla osób poszukujących pracy, brak zasiłków dla bezrobotnych oraz brak zasiłków na dzieci, jeśli nie mieszkają w Wielkiej Brytanii - to niektóre z postulatów dotyczące imigrantów, zawartych w programie Partii Konserwatywnej. W Wielkiej Brytanii trwa kampania wyborcza, bowiem już 7 maja odbędą się wybory parlamentarne.

Nigeria stawia na atom. Pomogą Rosjanie?

Nigeria rozmawia z rosyjskim państwowym Rosatomem ws. budowy w tym kraju elektrowni jądrowych. To najbardziej zaludnione państwo Afryki chce skończyć z czasami ciemności i rozjaśnić gospodarkę, która cierpi na niedobór energii - pisze "The Moscow Times". To kolejne państwo, gdzie Rosatom byłby zaangażowany w budowanie elektrowni jądrowych.

Grecja szykuje się na bankructwo? Oficjalnie rząd zaprzecza

Rząd Grecji we wtorek zaprzeczył doniesieniom, jakoby przygotowywał się do ogłoszenia bankructwa i rezygnacji ze spłaty długów, jeśli nie uda mu się osiągnąć porozumienia w sprawie odblokowania pomocy finansowej od międzynarodowych pożyczkodawców. O tym, że Ateny mogą ogłosić niewypłacalność napisał "Financial Times".

Unia rynków kapitałowych odblokuje Europę?

Hamulcem wzrostu w Unii Europejskiej są bariery w przepływie kapitału, ale ciężko będzie stworzyć projekt unii rynków kapitałowych bez pogłębienia integracji politycznej wspólnoty – ocenili uczestnicy poniedziałkowej debaty w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Bilans: Gazprom zmienia strategię, hakerzy w natarciu, Chiny na zakręcie

Rosja nie planuje przedłużenia wygasającego w 2019 roku kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu ziemnego do Europy. ABW spodziewa się fali cyberataków. Początek nowego tygodnia przyniósł minimalne umocnienie polskiej waluty. Chińska gospodarka mocno przyhamowała. Oto najważniejsze gospodarcze informacje dnia.

Barszcz z tubki? Rosjanie wprowadzają jedzenie jak z kosmosu

Nie każdego stać na turystyczny lot w kosmos, który kosztuje ponad 50 mln dolarów. Jednak już teraz każdy może poczuć się, jak kosmonauta próbując spożywanego tam jedzenia. Automat z daniami z kosmosu ustawiony jest w moskiewskiej galerii VVC Exhibition Center.

Tradycyjne projekty węglowe nie dostaną pieniędzy od EBI

Zasady Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykluczają inwestowanie w tradycyjne projekty węglowe - przypomniał w poniedziałek wiceprezes banku Jonathan Taylor. Standardy emisji CO2 muszą spełniać również projekty finansowane przez EBI w ramach "planu Junckera".

"Rosjanie chcą rosyjskiej żywności". Nowy trend ma pobudzić gospodarkę

Rosjanie chcą rosyjskiej żywności - to nowy patriotyczny trend, który zapanował w kraju rządzonym przez Władimira Putina. Po latach zaniedbań w sektorze rolnictwa, produkcja rolna przeżywa okres przebudzenia. Zachodnie sankcje i wprowadzony w odwecie przez Kreml zakaz importu żywności z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych spowodował wzrost zainteresowania Rosjan lokalnymi, ekologicznymi produktami.

Kiedy wolny handel z USA? Europosłowie mieli niemal 900 poprawek

Europosłowie zgłosili ok. 900 poprawek do raportu z zaleceniami dotyczącymi negocjacji między UE a USA w sprawie wywołującej kontrowersje transatlantyckiej umowy handlowo-inwestycyjnej (TTIP). W poniedziałek debatowała nad nimi komisja handlu zagranicznego PE.