Ze świata

Ze świata

Diesle na cenzurowanym. Ograniczenia dla 13 milionów aut

Trzynaście milionów starszych samochodów we Włoszech jest lub ma być wkrótce objętych ograniczeniami w ruchu. To rezultat przepisów wprowadzanych w regionach i miastach w ramach polityki ochrony środowiska i walki ze smogiem. W przyszłym roku kolej na Rzym.

Unijny komisarz: wspólna waluta chroni Włochy

Włochy są rdzeniem strefy euro, a Włosi są przywiązani do wspólnej waluty, bo wiedzą, że ona ich chroni - oświadczył we wtorek unijny komisarz do spraw finansowych Pierre Moscovici, odpowiadając na sugestie jednego z czołowych włoskich polityków, że kraj byłby silniejszy bez euro.

Ceny mogą spaść. Finał rozmów w sprawie obniżenia stawki VAT

Ministrowie finansów krajów członkowskich porozumieli się we wtorek w Luksemburgu co do umożliwienia objęcia elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne - zapowiedziała we wtorkowym komunikacie szefowa tego resortu Teresa Czerwińska.

Stado owiec na londyńskim moście

Sięgającej XII wieku tradycji stało się zadość. W niedzielę brytyjscy hodowcy po raz kolejny przepędzili stado owiec przez London Bridge (Most Londyński). - Wełna zawsze była ważnym towarem handlowym. W tamtych czasach, a mówimy o XII, XIII i XIV wieku, wełna była naszym narodowym skarbem. Możliwość wprowadzenia owiec do miasta była kluczowa - mówi Vincent Keaveny, szeryf londyńskiego City.

"Niezbędnik każdego Rosjanina". Kalendarze z Putinem trafiły do sprzedaży

Najnowsze kalendarze ze zdjęciami Władimira Putina właśnie trafiły do sprzedaży. Kosztują 50 rubli, czyli około 2,8 złotego, a ich obecność na rosyjskim rynku to już właściwie tradycja. Publikacja nazywana jest nawet "niezbędnikiem każdego Rosjanina". Każdy miesiąc ilustrowany jest innym zdjęciem głowy państwa. Na jednym z nich gospodarz Kremla pozuje na przykład z dzikim zwierzęciem, na innym towarzyszą mu panny młode. Ale pomimo różnorodności kalendarz nie wszystkim przypadł do gustu. - Jak długo ten sam kandydat będzie prezydentem. Nie mamy nic przeciwko stabilności, ale nasze serca żądają zmiany - komentuje jeden z Rosjan.

Żyją bez seksu, wolą karierę. Demografowie alarmują

Prawie co drugi Japończyk przed czterdziestką nigdy nie uprawiał seksu - wynika z badań. Wchodzenie w stały związek to dla wielu z nich abstrakcja. W niektórych miastach powstają nawet osiedla tylko dla kobiet. Zamiast zakładać rodziny Japończycy wolą coraz wyżej wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. Demografowie alarmują, że przez najbliższych kilkadziesiąt lat liczba mieszkańców Japonii spadnie aż o jedną trzecią. Jakie są powody smutnego obrazu tego społeczeństwa? Odpowiedzi na to pytanie szukał Mateusz Walczak.

Brexit wymiecie firmy. "Rząd musi działać szybko"

Nawet co piąta brytyjska firma może przenieść część operacji do Unii Europejskiej, jeśli Wielka Brytania opuści ją bez porozumienia o przyszłych relacjach handlowych - głoszą opublikowane w piątek wyniki sondażu, zleconego przez Brytyjskie Izby Handlowe (BCC).

Czesi prześwietlą polskie świnie

Czechy wprowadzają obowiązkowe kontrole wieprzowiny z państw dotkniętych afrykańskim pomorem świń - poinformował Państwowy Urząd Weterynaryjny (SVS). Jednym z tych państw jest Polska, będąca czwartym co do wielkości dostawcą wieprzowiny do Czech.

Kierowcy Ubera zablokowali główną ulicę w Madrycie

Hiszpańscy kierowcy Ubera i innych firm świadczących usługi przejazdów współdzielonych zablokowali w czwartek jedną z głównych ulic Madrytu w proteście przeciwko planom wprowadzenia nowych regulacji wymierzonych w tę branżę - podała agencja Associated Press.

Bogaty jak Niemiec? Nowe dane obalają mit

Takie zjawisko u naszych zachodnich sąsiadów jeszcze niedawno było nie do pomyślenia. Jak wynika z raportu Fundacji Hansa Boecklera 12 procent Niemców żyje w krytycznych warunkach. Cztery miliony osób skarży się na beznadziejną pracę, niskie dochody i brak ubezpieczenia. Za mniej niż 10 euro na godzinę pracuje tam aż 22 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce. To znacznie więcej niż na przykład w Szwecji (2,6 procent), Belgii (3,8 procent) czy Francji (8,8 procent). O szczegółach opowiadał w TVN24 BiS Mateusz Walczak.

Twardy brexit może uderzyć po kieszeniach. Ostrzeżenie przed podwyżkami

Importerzy żywności i napojów do Wielkiej Brytanii mogą zostać objęci cłami w wysokości 9,3 miliarda funtów rocznie, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Barclays. To zaś doprowadziłoby do wzrostu cen produktów w sklepach.