Ze świata

Ze świata

USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe

Pierwszy etap porozumienia handlowego został osiągnięty - poinformował dziennikarzy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Ma ono dotyczyć własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - dodał Trump.

Skromny "budżet" dla strefy euro. Jest zielone światło dla nowego instrumentu

17 miliardów euro - tyle mają otrzymać kraje strefy euro w latach 2021-2017 w ramach nowego instrumentu finansowego. - Pomysł, który w ostatnich latach budził w Polsce duże obawy, a który nazywany był "osobnym budżetem strefy euro", został zaakceptowany przez unijnych ministrów finansów, ale jedynie jako wycinek oryginalnego i ambitnego planu - wskazał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 BiS w Brukseli.

Niemcy chcą być "neutralne klimatycznie". Rząd przyjął projekty ustaw

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, zwiększenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych czy podniesienie cen biletów samolotowych - takie działania zakłada przyjęty przez niemiecki rząd tak zwany pakiet klimatyczny. Projekt zobowiązuje wszystkie ministerstwa do działań mających pomóc w ochronie środowiska.

Bank Światowy zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Analitycy Banku Światowego prognozują, że tempo wzrostu PKB Polski w tym roku wyniesie 4,3 procent, dzięki większym wydatkom konsumentów i ożywieniu w inwestycjach. Eksperci wskazują jednak, że w kolejnych latach gospodarka może spowolnić - do 3,6 procent w 2020 i w 2021 roku do 3,3 procent.

Jeden tweet, a straty mogą być miliardowe. "Przepraszamy, kochamy Chiny"

Jedna wypowiedź, dwa zdania, siedem słów. Tyle wystarczyło, by urazić miliony obywateli oraz bogatych sponsorów z Chin najpopularniejszej koszykarskiej ligi na świecie - NBA. Jeden nieostrożny tweet dyrektora generalnego drużyny Houston Rockets może przyczynić się do strat liczonych w miliardach dolarów.

USA będą mogły nałożyć karne cła na unijne produkty. Rekordowa kara

Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała, że subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na Unię Europejską cła odwetowe na produkty warte 7,5 miliarda dolarów. - Wybór tej ścieżki byłby krótkowzroczny - ostrzegła jednak unijna komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem.

Liczne zakazy i nowa opłata. Amsterdam ma dość turystów

Od 1 stycznia 2020 roku turyści wybierający się do Amsterdamu będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Poza obowiązującym już podatkiem noclegowym, który wynosi 7 procent od ceny zakwaterowania, trzeba będzie zapłacić dodatkowe 3 euro od osoby za noc. Miasto szacuje, że przychody z nowej opłaty turystycznej wyniosą rocznie 100 milionów euro.