Ze świata

Ze świata

Stopy procentowe w USA w górę. "Gospodarka jest mocna"

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 2,0-2,25 procent - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed utrzymali prognozy czterech podwyżek stóp w całym 2018 roku oraz kolejnych trzech w 2019 roku. Fed usunął z komunikatu ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako "akomodacyjnej", czyli dostosowywanej do sytuacji w gospodarce.

Protest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego w Rosji

Kilkaset osób protestowało w środę przed gmachem niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Duma przyjmuje w środę ustawę w tej sprawie. Protest zorganizowała frakcja Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Polacy wierzą, że ich dzieciom będzie lepiej

Polacy są największymi optymistami, jeśli chodzi o przyszłość młodych pokoleń. Po prostu - będzie żyło im się lepiej. Tak twierdzi prawie 60 procent uczestników badania przeprowadzonego przez amerykańską sondażownię Pew Research Center. Z drugiej strony w Japonii zaledwie 15 procent dorosłych widzi przyszłość swoich dzieci w różowych kolorach. O optymizmie Polaków i pesymizmie krajów zachodu w TVN24 BiS opowiadał Jan Niedziałek.

Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

Ryanair poinformował o anulowaniu 190 z 2400 lotów zaplanowanych na najbliższy piątek. Powodem jest strajk części personelu pokładowego przewoźnika w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Portugalii, we Włoszech i w Niemczech. Zgodnie z szacunkami utrudnienia dotkną 30 tysięcy pasażerów. Na liście odwołanych lotów nie brakuje połączeń z Polski.

Pekin: USA przystawiają nam nóż do gardła

Chiny są gotowe wznowić rokowania handlowe z USA, ale trudno jest negocjować, gdy Waszyngton przystawia nam "nóż do gardła" - oświadczył we wtorek wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen, komentując najnowszą eskalację konfliktu celnego pomiędzy tymi krajami.

Będzie zabijała częściej niż papierosy. Naukowcy ostrzegają

Już za 25 lat otyłość będzie główną przyczyną występowania raka wśród kobiet - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Naukowcy przekonują, że nadwaga u dorosłych zwiększa ryzyko występowania trzynastu typów raka, w tym raka piersi, jelit czy nerek.

Kolejne cła. Pekin: to nękanie

Władze Chin zarzuciły Stanom Zjednoczonym "nękanie w sferze handlu" i zastraszanie za pomocą ceł – podała agencja Xinhua, cytując białą księgę w sprawie wojny celnej z Stanami Zjednoczonymi, wydaną przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej w poniedziałek, godzinę po wejściu w życie kolejnej partii karnych taryf.

Kolejne ciosy w wojnie handlowej. Konflikt się zaostrza

Władze USA wprowadziły w poniedziałek cła na kolejne chińskie towary warte 200 miliardów dolarów rocznie, na co Chiny odpowiedziały odwetowymi taryfami na amerykański eksport za 60 miliardów dolarów rocznie. Jest to kolejny etap eskalacji wojny celnej pomiędzy tymi krajami.

Święto kina w Gdyni. Oto faworyci do Złotych Lwów

Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę wieczorem w gdyńskim Teatrze Muzycznym, poznamy laureatów nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W Konkursie Głównym tegorocznej edycji znalazło się 16 tytułów. Jak mówi Ewelina Woźnica z TVN24, jednym z głównym faworytów jest "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Krytycy w tym kontekście wymieniają też filmy: "Kamerdyner", "Kler", "Fugę" czy "7 uczuć".

Twardy brexit może być kosztowny. Polska wśród największych przegranych

Polska gospodarka będzie jedną z największych ofiar tak zwanego twardego brexitu - wynika z szacunków Oxford Economics. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia z Brukselą ma nas kosztować 0,8 procent PKB w 2020 roku. Brexit był głównym tematem nieformalnego szczytu liderów państw Wspólnoty, który odbył się w tym tygodniu w Salzburgu. Na razie wszystkie scenariusze są możliwe.

Wiceminister: brak porozumienia to najgorszy scenariusz brexitu

Polska jest żywotnie zainteresowana utrzymaniem jedności w sprawie brexitu, ale i jej kształtowaniem - powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich Konrad Szymański. Dodał, że jednocześnie Polska od dawna zwraca uwagę na znaczenie umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Premier Wielkiej Brytanii: nie odwrócę referendum, nie pozwolę na rozłam kraju

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła w piątek unijną krytykę propozycji Londynu w sprawie relacji z Unią Europejską po brexicie. Stwierdziła, że "nie odwróci wyniku referendum" i "nie pozwoli na rozłam kraju" przez nadanie specjalnego statusu Irlandii Północnej. May w przemówienia zapewniła, że prawa obywateli Unii Europejskiej w Zjednoczonym Królestwie zostaną zachowane niezależnie od wyniku negocjacji.

Kolejne problemy Ryanaira. Poszło o bagaż podręczny

Włoski organ nadzoru do spraw konkurencji wszczął dochodzenie w sprawie decyzji Ryanaira o obciążeniu pasażerów kosztami przewozu w kabinie bagażu podręcznego. Według urzędu, jest on "istotnym elementem transportu" i powinien być uwzględniony w cenie biletu.