Ze świata

Ze świata

Polska i USA jednym głosem przeciwko Nord Stream 2. "Największe zagrożenie"

Budowa gazociągu Nord Stream 2 bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. - Stany Zjednoczone i Polska deklarują wsparcie na rzecz dywersyfikacji energetycznej w Europie. Żadne państwo nie powinno zależeć od jednego źródła dostaw - mówił prezydent USA Donald Trump.

Chiny biorą odwet. Pekin ogłasza nowe cła

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło we wtorek, że wprowadzi cła w wysokości 5-10 procent na amerykańskie towary warte 60 miliardów dolarów rocznie. Jest to odwet za plany oclenia przez USA kolejnych chińskich towarów o wartości 200 miliardów dolarów rocznie.

Miliardy dzięki "złotym wizom". Portugalia liczy zysk

Dzięki wprowadzeniu przez władze w Lizbonie w 2012 roku programu "złotych wiz" dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej napłynęło do Portugalii już około czterech miliardów euro. Łącznie wystawiono ponad 6 tysięcy takich dokumentów, najwięcej dla obywateli Chin.

Tusk: będziemy działać w sposób odpowiedzialny, żeby uniknąć katastrofy

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zamierza zaproponować przywódcom państw Unii Europejskiej dodatkowy szczyt w listopadzie, który miałby się zająć negocjacjami z Wielką Brytanią na temat wyjścia tego kraju ze Wspólnoty. Jego zdaniem scenariusz braku porozumienia jest wciąż dość możliwy, ale unijni przywódcy będą "działać w sposób odpowiedzialny, żeby uniknąć katastrofy".

W Paryżu dzień bez samochodu. Apel o wprowadzenie go w całej Europie

Przez siedem godzin, od godz. 11 do 18 w niedzielę po Paryżu nie mogły jeździć samochody. Zakazowi nie podlegały jedynie autobusy, taksówki, wozy pogotowia i specjalistów od nagłych napraw. Za nieuprawnioną jazdę groziła kara 135 euro. Ulgowo traktowano auta wiozące osoby starsze lub chore.

Dekada od wielkiego krachu. "Regulatorzy i uczestnicy rynku naprawdę czuli grozę"

Zbliża się dziesiąta rocznica upadku amerykańskiego banku Lehman Brothers, który zapoczątkował światowy kryzys finansowy. - Regulatorzy i uczestnicy rynku wtedy naprawdę czuli grozę - mówił w TVN24 BiS Sławomir Sikora, prezes zarządu Citi Handlowego. - Zdarzyło się coś wielkiego, podobnego do tsunami i pytanie było w jakiej formie dotrze do Polski - wspomina autor przedmowy do książki Grahama Allisona "Skazani na wojnę? Czy Ameryka i Chiny unikną pułapki Tukidydesa?". Jak powiedział "scenariusz, który się zrealizował był zdecydowanie lepszy od tego, o którym myśleliśmy w tygodniu po 15 września 2008 roku". Jego zdaniem "system finansowy w Polsce i na świecie, pomimo rosnącego zadłużenia, jest dzisiaj bezpieczniejszy niż w 2008 roku".

Korea Północna: Nie stoimy za cyberatakami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej zaprzeczyło w piątek zarzutom ze strony władz USA, że programista pracujący dla północnokoreańskiego rządu brał udział w cyberataku na wytwórnię Sony w 2014 roku i w opracowaniu wirusa WannaCry, który zainfekował tysiące komputerów w ubiegłym roku.

Brexit. Szef banku centralnego Anglii ostrzega przed tąpnięciem w gospodarce

Kolejne ostrzeżenie przed brexitem. Szef Banku Anglii Mark Carney alarmuje, że jeśli załamią się negocjacje Londynu z Brukselą, to Wyspy Brytyjskie - po opuszczeniu Wspólnoty - może czekać poważne tąpnięcie w gospodarce. Rosnące koszty kredytu hipotetycznego mogą doprowadzić do kryzysu na rynku mieszkaniowym, a ceny domów mogą spaść nawet o jedną trzecią. Brytyjczycy musieliby się też liczyć ze wzrostem inflacji i większym bezrobociem.