Ze świata

Ze świata

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Potrzebna jest zmiana postawy Komisji Europejskiej, jeśli porozumienie ma być osiągnięte - oświadczył we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Unię 29 marca 2019 roku.

Znany producent chce się pozbyć dżinsów. "Zmiana upodobań"

Amerykańska korporacja odzieżowa VF, właściciel takich marek jak Wrangler i Lee, chce wydzielić ze swych struktur dział wytwarzający ubrania dżinsowe - podała w poniedziałek agencja Associated Press. Koncern ma się skoncentrować na szybko rozwijającej się branży produktów sportowych. Podział firmy ma się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

Druga część wielkiego hitu w kinach. "Bardzo dobre otwarcie"

Planujesz wybrać się do kina? Jedną z propozycji jest musical "Mamma mia! Here We Go Again". - Film zanotował bardzo dobre otwarcie, jeszcze lepsze niż "jedynka", ale zobaczymy, jak ten film będzie sobie radził dalej - zauważyła Ewelina Woźnica z TVN24 BiS. Kolejną propozycją jest produkcja science-fiction "Ant-Man i Osa". Zdaniem Woźnicy "160 milionów dolarów, jakie wpakowano w ten film, nie są jednak widoczne na ekranie". Nowości nie brakuje także na polskim podwórku. Wśród nich jest fabularny debiut Beaty Dzianowicz - "Odnajdę cię".

Fiskus zmienił zdanie. Ronaldo otrzyma ponad dwa miliony euro

Po tym, jak Cristiano Ronaldo porozumiał się z hiszpańskim fiskusem i spłacił większą część z 18,8 miliona euro zaległego zadłużenia, organ podatkowy uznał, że piłkarzowi należy się zwrot ponad dwóch milionów euro - poinformowała gazeta "El Mundo".

Nowy plan Gazpromu w sprawie Nord Stream 2

Nord Stream 2, spółka zależna Gazpromu, złożyła do duńskiej Agencji Energii wniosek o zgodę na poprowadzenie gazociągu trasą alternatywną, wiodącą przez duńską wyłączną strefę ekonomiczną, a omijającą wody terytorialne Danii. Trasa ta omija Bornholm od północy.

"Economist" o repolonizacji banków. "Model niesie ryzyko"

To, co polski rząd nazywa repolonizacją banków w Polsce, to ukradkowa nacjonalizacja instytucji finansowych, które przejmują państwowe firmy. Zdaniem ekonomistów niesie to ze sobą poważne ryzyko makroekonomiczne - pisze w czwartek tygodnik "Economist".

Władze Nowego Jorku wprowadziły restrykcje wobec Ubera

Rada Miejska Nowego Jorku uchwaliła przepisy wstrzymujące tymczasowo wydawanie licencji dla platformom taksówkowych, takich jak Uber i Lyft. Burmistrz Bill de Blasio zapowiedział, że podpisze znowelizowaną ustawę. Budzi ona jednak sporo kontrowersji.

Oto najpopularniejsze kierunki lotnicze z Polski. Dominuje jeden kraj

Wielka Brytania była najczęściej wybieranym kierunkiem przez pasażerów obsłużonych na polskich lotniskach w pierwszym kwartale tego roku. Największy wzrost zanotowano w przypadku Izraela. Do tego kraju wybrało się o ponad 135 tysięcy pasażerów więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszej analizy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Chiny odpowiadają USA. Ogłoszono kolejne cła odwetowe

Chińskie ministerstwo handlu opublikowało w środę wieczorem zaktualizowaną listę amerykańskich towarów wartych 16 miliardów dolarów rocznie, które zamierza obłożyć 25-procentowymi cłami. Są na niej między innymi paliwa, produkty stalowe, samochody i sprzęt medyczny.

W tych krajach tani przewoźnicy rozwijają się najszybciej. Polska daleko

Niemieckie lotniska rozwijają się najszybciej w Europie. To właśnie tam przybyło najwięcej połączeń oferowanych przez największych tanich przewoźników. Polska znalazła się na ósmej pozycji w zestawieniu przygotowywanym przez branżowy serwis Anker Report. Najszybciej rozwijającym się portem lotniczym w Polsce jest Poznań.

Opiekunki z Polski ratują system. "Resort zdrowia ignoruje to zjawisko"

W Niemczech coraz głośniej mówi się o konieczności poprawy warunków pracy zagranicznych opiekunek, które zajmują się osobami niedołężnymi u naszych zachodnich sąsiadów. Zdaniem ekspertów, brak jednolitych przepisów utrudnia zatrudnienie odpowiedniej osoby. Gros pracujących w Niemczech opiekunek to Polki.

Mogherini wzywa firmy z UE do rozwijania działalności w Iranie

Przebywająca w Nowej Zelandii wysoka przedstawiciel do spraw polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini zaapelowała we wtorek do unijnych firm, by rozwijały działalność biznesową w Iranie. Podkreśliła, że Teheran wywiązuje się z umowy nuklearnej.

Weszły w życie przywrócone przez USA sankcje na Iran

Przywrócone przez Stany Zjednoczone sankcje na Iran weszły w życie we wtorek po godzinie 6 rano polskiego czasu (po północy w USA). Kilka godzin wcześniej prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegał, że Waszyngton pożałuje tej decyzji.

We wtorek wchodzą w życie amerykańskie sankcje na Iran. Unia "głęboko ubolewa"

Pierwsza runda sankcji USA wobec Iranu wejdzie w życie we wtorek o godz. 0.01 (6.01 czasu polskiego) - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej administracji. Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek w tej sprawie rozporządzenie wykonawcze. Restrykcje będą wymierzone w dostęp do amerykańskiej waluty, handel metalami, węglem, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu oraz w sektor motoryzacyjny.